Angry Birds’ün Yapımcısı Rovio, Türk Oyun Şirketi Ruby Games’i Satın Aldı

İzmir çıkışlı olan başarılı oyun stüdyoları arasındaki Ruby Games, Angry Birds ile ünlenen Rovio oyun firması tarafından satın alınıyor.

ruby games, rovio
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Angry Birds oyununu geliştiren Rovio ekibi, İzmir merkezli olan 34 kişilik ekibiyle faaliyetlerini sürdüren Türk hyper-casual oyun firması Ruby Games’i satın alacak. Rovio bu satın alım ile beraber şirketin %20’lik kısmı için 10 milyon dolar ödediğini belirtti. Hedeflerin tutması durumunda ise toplamda 80 milyonluk satın alım işlemi tamamlanacak.

Rovio, ikinci dilimde Ruby Games firmasının Ekim 2022 öncesindeki 12 aylık mali performansına bağlı olabilecek biçimde %50 hisseyi satın alacağını da duyurdu. Kalan %30’luk kısmın devri ise 5 yıllık süre içerisinde hedeflerin gerçekleşmesine bağlı olarak sonuca kavuşacak.

Rovio Kitlesini Genişletiyor

Ruby Games oyunu Hunter Assasin, 2020 yılının en fazla indirilen 6. oyunu olmayı başarmıştı. Hyper-casual pazarına giriş yapan Rovio, hedef kitlesini ve pazardaki izinlerini de çeşitlendirerek büyütüyor. Mobil oyun dünyasında da aktif bir şekilde faaliyet gösterebilecekleri belli oluyor.

Rovio hisselerine ödenen bedellere ilişkin hisse sayıları ise her dilimin kapanış tarihinden önceki 20 işlem günü boyunca hacim ağırlıklı günlük fiyatlara göre şekillenecek. Anlaşmaların kurallarına göre Ruby Games, ilk dilim kapanışında Rovio yan kuruluşu olacak.

rovio

Rovio CEO’su Alex Pelletier-Normand, ‘’Hiper-casual oyun stüdyosu Ruby Games’i satın alarak gelecek stratejilerimizde önemli bir adım attık. Kullanıcı tabanımızı bu satın alım sonrasında zenginleştirecek ve oyuncularımıza farklı oyun türleri sunacağız.’’ dedi.

Ruby Games CEO’su Mert Can Kurum ise, ‘’Dünyanın sevilen mobil oyun markalarından biri olan Angry Birds’ü yaratan şirketin parçası olmak bizler için heyecan verici bir gelişme. Rovio bünyesine katılmaktan dolayı oldukça heyecanlıyız. Bu satın alım bizler için yeni bir sayfa açacak.’’ açıklamalarını yaptı.

YORUMLAR