Rus Bankası Dijital Ruble Planlarını Tamamladı

Rusya Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital rublenin bir prototipinin bu Aralık ayına kadar oluşturulacağını söyledi.

rus merkez bankası dijital
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rusya’nın merkez bankası, 2022’de geçici olarak piyasaya sürülmesi planlanan dijital ruble ihracına yönelik planlarını tamamladı. Düzenleyici kurum, dijital para biriminin  merkez bankası tarafından verilen dijital cüzdanlarda saklanmasına, ticari bankaların ise müşterileri için cüzdanlara erişim sağlamasına karar verdi. Çevrimdışı ödeme yapabilmek içinse kullanıcıların, akıllı telefonlarına başka bir cüzdan yüklemesi gerekecek.

Merkez Bankası yetkilileri, nisan ayı başlarında düzenlenen bir basın toplantısında dijital rublenin benimsenen formatının finans dernekleri, uzmanlar, ticaret ve sanayi odası, tüketici sendikası dahil olmak üzere potansiyel olarak ilgili tarafların büyük çoğunluğu tarafından desteklendiğini söyledi. Ticari bankaların oynayacağı rol de çok önemli. Önce, dijital para fikrini müşterilere satacak sonra ise kullanıcıları cüzdan açmaya ve kullanmaya teşvik edecekler. 

Merkez Bankasının Birinci Başkan Bardımcısı Olga Skorobogatova basın toplantısında, kullanıcıların dijital ruble cüzdanından diğer cüzdanlara para aktarmasını ve ödeme yapmasını sağlayan kendi çözümlerini geliştireceklerini söyledi. 

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexei Zabotkin, dijital rublenin değer depolamak için kullanılmasının beklenmediğini, yalnızca anlık likiditeye sahip bir ödeme aracı olarak kullanılacağını sözlerine söyledi. Böylece kripto paradan bir kez daha ayrışıyor. Dijital rubleyi, günün 24 saati herkese transfer edebilecekler. Özel şahıslar arasındaki dijital ruble transferlerinin herhangi bir ücretten muaf tutulması bekleniyor. Dijital para birimini kabul eden mağazalar ise hızlı ödeme sisteminde şu anda kullanılanları aşmayan veya bir fiyatın % 0,4 ila% 0,7’si arasında ücret ödeyecektir.

Rusya’nın bu dijital tuble girişimi bazen “kripto-ruble” şeklinde anılsa da bu e-pek doğru bir anıştırma değil. Hükümet genel anlamda kripto para birimlerinin kullanımına karşı olduğu için ikisi karıştırılmamalı. Dijital ruble, yine merkez bankası tarafından üretilip kontrol edilen fiat rublenin dijital formu olacak. Dijital rublenin prototipinin Aralık 2021’de hazır olması bekleniyor. Ocak 2022’de ise projenin aynı yıl gerçekleştirilecek lansmanı için gerekli olan yasal değişiklikler geliştirilmeye başlanacak.

YORUMLAR