Kremlin Sözcüsü Peskov: Rusya Bitcoin’i Tanımaya Hazır Değil

Rus hükümeti, Bitcoin gibi kripto para birimlerindeki ödemelerin finansal sistemini olumsuz etkileyeceği konusunda ısrar ediyor.

rusya bitcoin kararı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesiyle dünyanın birçok yerinde mali devrim yaşanacağı sinyali verilmiş oldu. Bununla birlikte, kripto sistemini eleştirenler de taraflarını korumaya devam ediyor. Bu kutbun son üyesi Kremlin’in resmi açıklaması ile Rusya oldu. Devlet,  Bitcoin’i yasal olarak kabul etmek istemiyor. Yerel Rus medyası, Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov’un ülkenin El Salvador ile aynı çıkışı yapma olasılığını açıkça reddettiğini bildirdi. Peskov, Rusya’nın “buna hazırlıklı olmadığını ve bunu yapmak için bir nedeni olmadığını” belirtti.

Kremlin sözcüsü, ulusal para birimi statüsü olarak kripto varlıkları belirlemenin “çok uzak bir adım” olduğu görüşünü benimseyen Uluslararası Para Fonu (IMF) ile benzer düşüncelere sahip. Bu eleştiriler bakışın temel sebebi, değişen değerlere sahip iki farklı para biriminin kullanılmasından kaynaklanan fiyat dalgalanmaları ve makroekonomik istikrarsızlıklar olarak gösteriliyor. 

Yeni açıklamaya rağmen Rusya’nın kripto para birimlerine karşı duruşu biraz belirsiz. Peskov’un açıklamaları ülkenin resmi kısıtlama politikasıyla uyumluydu ancak geçen yılın başlarında ülke, kripto varlıklarını vergiye tabi yasal mülk olarak tanımıştı. Yetkililer, işlemler için kullanılabilecek tek para biriminin Ruble olduğunu yinelediğinden, buna ödemelerde kısıtlamalar eşlik etti. Ayrıca, aynı yasa, Rus memurlarının herhangi bir tür kripto varlığına sahip olmasını yasakladı. 

Ülkenin cumhurbaşkanı Vladamir Putin, varlık sınıfına olan güvensizliğini defalarca dile getirerek, kriptonun asıl kullanımının suç faaliyetlerini kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Ülke ayrıca kripto kullanıcılarını derinlemesine belirleme ve profil oluşturma çabalarını da hızlandırdı.

Bununla birlikte, bu tür eleştiriler kripto para birimleri lehine olanlar için caydırıcı görünmedi. El Salvador’un büyük gününün hemen ardından, orta Amerika ülkesi Panama, kripto para birimi Bill’i duyurdu. Tasarı, “ülkeyi dijital ekonomi, blok zinciri, kripto varlıkları ve internet ile uyumlu hale getirmeyi” amaçlıyor.

YORUMLAR