Rusya, 2025’e Kadar Kendi Uzay İstasyonunu İnşa Edecek

Rusya üst düzey bir hükümet yetkilisinin devlet medyasına aktardığına göre, hükümet 2025'te Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) projesinden çekilip yabancı ortaklarına bu kararı bildirecek.

rusya dünya uzay istasyonu ayrılık
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, yetkililerin  Rusya’nın  Batı ile işbirliğinin birkaç başarılı örneğinden biri olan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekilmeyi düşündüğünü söylemesi üzerine yeni bir istasyonun ilk modülü üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. Rusya, 2025 tarihini işaret ediyor. Çünkü ISS’nin kullanımına ilişkin uluslararası anlaşma 2024’te son buluyor. Roscosmos’un isteği, birlikten çıkıp kendi yörüngesinde bir istasyon kurmak. 

Rogozin, mesajlaşma uygulaması Telegram ile yaptığı açıklamada, “Yeni Rus uzay istasyonunun ilk çekirdek modülü yapım aşamasında,” dedi.  Rus haber ajansı Interfax’ın haberine göre Rusya’nın yeni uzay istasyonu, 6 milyar dolara mal olabileceğini söyledi.

Rusya’nın ISS’ten ayrılması beklenen bir atılım değildi. Dolayısıyla Rusya’nın bu tavrının Batı devletleri ile olan bağlarını birer birer koparmak niyetinden doğduğu düşünülüyor. 1998’de başlatılan ve  Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ve Avrupa uzay ajanslarını içeren ISS, insanlık tarihindeki en iddialı uluslararası işbirliklerinden biridir. 

Roscosmos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ISS’yi terk etme kararının henüz alınmadığını söyledi. Aslında kendisi bir dizi yeni ve iddialı plan geliştirse de istediği fon desteğini devletten bulamıyor. Analistler, Putin’in uzay araştırmalarından çok askerî teknolojiyle ilgilendiğini söylüyor. 

12 Nisan 2021’de Yuri Gagarin’in yörüngeye giren ilk kişi olmasının 60. dönümü kutlanmıştı. Kutlamalarda konuşan Başkan Vladimir Putin önümüzdeki on yıl için yeni bir uzay geliştirme stratejisi çağrısında bulundu. Ne var ki ülkenin uzay projeleri soğuk savaşı aşamadı gibi görünüyor. ABD’li özel girişim SpaceX’in ilk başarılı görevinin ardından geçtiğimiz yıl ISS’teki insanlı uçuş tekelini de kaybetmişti.

YORUMLAR