Rusya’dan Twitter’a Hız Kısıtlaması

Rusya, Twitter’ın hükümetin yasak ve zararlı içerik olarak tanımladığı paylaşımları kaldırmaması üzerine ülkedeki hızını yavaşlatmak için harekete geçti.

rusya muhalif paylasimlar twitter
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rusya’nın Twitter kısıtlamasının başlangıç noktası ve asıl sebebi olarak ülkenin muhalefet figürü Alexey Navalny’yi desteklemek için yapılan protestoların Twitter’da paylaşılabilir olmayı sürdürmesi gösterildi. Yetkililer, başkentin yasa dışı bulduğu ve insanları protestoya teşvik eden yayınları filtrelenmeyen sosyal medya platformlarına karşı harekete geçeceğini açıklamıştı. Dolayısıyla, hükümet karşıtı yayınların en çok paylaşılıp etkileşim aldığı platform olan Twitter’a hız kısıtlaması getirildi. Ülke genelinde yavaşlatıldı. Twitter, uzun zamandır muhalifler tarafından yaygın olarak kullanılıyor. 

Yapılan açıklama da bunu destekler nitelikte: “Twitter bazı içerikleri kaldırmadığı için engellendi. Şu an Twitter’a sunulan hız azaltıldı ve bu sebeple Twitter’da yavaşlık yaşanabilir” . Nitekim Rus kullanıcılar, sitedeki fotoğraf ve videolara erişimde zorluk çektiklerini söylediler. 

Federal İletişim, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Hizmetleri Denetim Servisi veya bilinen sık kullanılan adıyla Roskomnadzor, yavaşlatmayı mobil ağların %100’ü, sabit trafiğin ise %50’si için uyguladı. Kurumun başkan yardımcısı Vadim Subbotin, Twitter’daki kısıtlamaların, yasaklanan tüm paylaşımlar kaldırılıncaya kadar devam edeceğini söyledi. 

rusya twitter yasaginin sebebi navalny protestoları

Alexey Navalny, Sibirya’da zehirlenme saldırısına uğradıktan sonra ocak ayında Rusya’ya dönmüş ve hapse atılmıştı. Gözaltıyı protestolar takip etti. Roskomnadzor, gerçekleştirilen büyük gösterileri ve gençleri protestoya çağıran yayınların silinmesi konusunda  Twitter, TikTok, Facebook ve diğer siteleri uyarmıştı. Bu ayın başında Twitter ve diğer dört sosyal medya şirketine bu tür gönderileri silmediği iddiasıyla dava açmıştı. 

Çarşamba günü getirilen yavaşlatma kararına karşı Twitter, çevrim içi kamuya açık sohbeti engelleme ve kısma girişimlerinin artmasından endişe duyduklarını söyledi. Şirket, herhangi bir yasa dışı davranışı desteklemediğinin altını çizdi. 

Odağı başka ve daha genel bir soruna çeviren Rus hükümeti, Twitter’ı  “gençlerin intihar girişimleri”, pornografi ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili içerikleri kaldırmamakla suçladı. Roskomnadzor’ın yasa dışı bağlantı ve yayınları sildirmek için 28 binden fazla ön ve tekrarlanan talepte bulunduğunun ifade edildiği açıklamada Twitter’ın 3 Mart’ta çocukların toplu intihar çağrılarını filtrelememesini çarpıcı bir örnek olarak gösterdi. Twitter’a erişimin bu sebeple kısıtlandığını, içerik kaldırılmaması halinde tamamen de engellenebileceğini söyledi. 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “herhangi bir şeyi engelleme arzusu olmadığını, ancak bu şirketleri yasalarımıza uymaya zorlamak için tedbirler almanın oldukça makul olduğunu” söyledi.

YORUMLAR