Rusya, YouTube’u Hakim Konumu Kötüye Kullandığı Gerekçesiyle Soruşturuyor

Rusya, dijital pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle YouTube aleyhinde soruşturma başlattı.

Roskomnadzor dijital denetim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hakim durumu kötüye kullanmak, rekabete aykırı hareket etmek teknoloji devlerinin son günlerde sıkça karşılaştığı suçlamaların başında geliyor. Son olarak Google, aynı sebeple yüklü bir cezanın muhatabı olmuştu. Bu kez Google’ın alt şirketlerinden biri olan dijital platformun zirvesindeki isim YouTube, Rusya tarafından tam olarak bu suçlamayla karşı karşıya. Rusya Federal Antitröst Servisi (FAS), pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın yorum moderasyonu hakkında “ön yargılı” kararlar alarak pazardaki hakim konumunu “kötüye kullanmaktan” dolayı YouTube aleyhine soruşturma başlattığını söyledi.

rus rekabet kurumu dava

Federal Antitröst Servisi, YouTube’un hesapların askıya alınması veya silinmesiyle ilgili kuralların ön yargılı ve öngörülemez olduğunu vurguladı. Tekel karşıtı düzenlemelerden sorumlu olarak YouTube’un bu tavrının kullanıcı hesaplarının uyarı ve gerekçe olmaksızın aniden bloke edilmesine ve silinmesine yol açtığını söyledi. Davacı kuruma kalırsa bu tutum, kullanıcıların çıkarlarının ihlaline sebep olup eşit rekabetin kısıtlanması ile sonuçlanıyor. 

FAS, Rus internet kullanıcılarının çıkarlarını savunan bir grup olan İnternet Teknolojileri için Bölgesel Halk Merkezi’nden (ROTsIT) şikayet aldıktan sonra soruşturmayı başlattığını söyledi. Grubun karşı çıktığı temel konu, Rusya’daki video içeriklerinin yayınlanıp yayınlanmamasına farklı ülkelerde yasaların karar vermesiydi. 

Rusya’nın yasakçı ve cezasever tutumu birçok sosyal medya uygulamasının ve dijital platformun nasibini almasıyla sonuçlanmıştı.. Facebook ve Google gibi yabancı şirketlere daha önce birçok kez para cezası uygulamıştı. Federal İletişim, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Hizmetleri Denetim Servisi veya bilinen sık kullanılan adıyla Roskomnadzor, en son birkaç hafta önce Twitter’ı, muhalif protestoların paylaşımına izin verdiği için para cezasından sorumlu tutmuştu.  2020 Aralık’ında Rus milletvekilleri, ülkede sansürlenebilecek içerikleri yayınlaması halinde YouTube gibi internet platformlarını engelleme yetkisi yasa haline getirdiler. 

Analistlere göre Rus hükümetinin yapmaya çalıştığı, dijital gerçekliği ve gücü Batı’dakinden daha korumalı ve kontrollü, sansürlenebilir hale getirecekleri bir internet sistemi yaratmak.

YORUMLAR