Rusya’dan Google’a 4 Milyon Ruble Para Cezası

Yasaklı içeriklerin kaldırılması sebebi ile ABD merkezli olan teknoloji devi Google hakkında yeni bir ceza kararı daha alındı.

google para cezası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Moskova Taganskiy Bölgesi Sulh Ceza Mahkemesi’nin basın dairesi yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Google, yasaklı içerikleri kaldırmadığından dolayı 4 milyon ruble yani ortalama 46 bin TL’lik bir para cezası almış oldu.

Daha sonraki süreçlerde öğrenildiği üzere Google benzer bir ihlalden dolayı 1.5 milyon ruble daha para cezası almıştı. Açıklamalarda Google LLC, Rusya Federasyonu İdari Suçlar Yasası’nın maddesinde öngörülmüş suçları işlemek ile ilgili suçlu görüldü. Bu çerçevede 4 milyon ruble tutarında idari parası cezasına çarptırıldı.

Rusya’dan Gelen İlk Ceza Değil

Amerikan teknoloji devi Google hakkında toplam 5 yeni protokol oluşturuldu. Bunlardan dördü yasaklı içeriklerin kaldırılmaması, diğeri ise aşırıcılık faaliyetlerine yol açan bilgiler içerdiği yönünde oldu. Benzer durum Facebook platformunun da başına gelmişti.

Google hakkında benzer davalar ortalama 6 milyon rubleyi buldu. Arama sonuçlarının filtrelenmesinin yetersizliği için 3.5 milyon ruble tutarındaki para cezası da söz konusuydu. ABD’li şirket geçtiğimiz temmuz ayında Rus kullanıcıların kişisel verilerini yerelleştirmeyi de reddetmişti. İlk ceza ise 3 milyon ruble olarak bu kararından ardından gelmişti.

YORUMLAR