Sahte Banksy NFT’si, Sanatçının Kendi Sitesinde 336 Bin Dolara Satıldı

İngiltere’deki bir bilgisayar korsanı, dünyanın ünlü sanatçılarından Banksy’nin sahte çalışmasını 2 milyon 800 bin TL’ye sattı.

banksy, nft
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ünlü sanatçılar bir süredir eserlerini NFT olarak dijital ortamlarda satmaya başlamıştı. Bu sürece Banksy’nin de dahil olduğu konuşuluyordu. Ancak NFT’yi satan kişinin Banksy olup olmadığı henüz kesin değildi.

Bugün Banksy ekbi tarafından yapılan açıklamalara göre ünlü sanatçının internet sitesinin saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Bir bilgisayar korsanı Banksy’e ait olmayan eseri Banksy’nin resmi internet sitesinden müzayede ile 244 bin sterlin yani 2 milyon 800 bin TL’e sattı.

Eser Banksy’e Ait Değil

Banksy, İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaptığı graffitiler ile günümüzün en önemli sokak sanatçıları arasında görülüyor. Banksy’nin NFT çalışması için 244 bin sterlin ödeyen bir hayranı, Banksy’nin ilk NFT eserine sahip olduğundan dolayı bir hayli mutluydu. Fakat Twitter’dan gelen bir mesaj ile kandırıldığını öğrendi.

banksy

Planlanmış bir hırsızlığın kurbanı olan kişi bu olayın gerçekleşmesinden dolayı bir hayli üzgün olduğunu söyledi. Böyle bir durumun tekrar yaşanmasını istemeyen Banksy ekibi, BBC’ye yaptığı açıklamalarda herhangi bir Banksy eserinin NFT olarak müzayedesinin yapılmadığını söyledi.

Bu duruma yol açan bilgisayar korsanı ile ilgili ise henüz bir bilgi paylaşılmadı. Daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Banksy ekibi, gerekli işlemleri başlattıklarını duyurdu.

YORUMLAR