Samsung’un Akıllı Telefon ve Tablet İşlemcilerini Yapay Zeka Tasarlayacak

Samsung, şirketin yeni çiplerini oluşturmak için Yapay Zeka (AI) kullanacağını onayladı.

samsung yapay zeka
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Samsung, şirketin yeni telefon ve tabletlerinde Yapay Zeka (AI) kullanacağını onayladı. Teknoloji devinin yazılımını üstlenen şirket ise Synopsys olacak. Ancak şirket, AI tarafından tasarlanan çiplerin henüz üretime girip girmediğini veya hangi ürünlerde görünebileceğini doğrulamadı.

Samsung, işlemcisini yapay zeka kullanarak tasarlayan ilk şirketler arasında yer alırken, Google ve NVIDIA gibi diğer şirketler de yapay zeka kullanarak çip tasarlamayı bir süredir gündemlerinde tutuyorlar. Google’ın bir sonraki akıllı telefonu Pixel 6 serisi, Samsung tarafından üretilen özel bir çipe sahip olacak. Samsung ve Google dışında, NVIDIA ve IBM de dahil olmak üzere diğer şirketler de AI güdümlü çip tasarımıyla uğraşıyorlar . Bir de Synopsys’in rakibi olan ve aynı zamanda yeni çipler için haritalama planlarına yardımcı olacak yapay zeka araçları geliştiren Cadence var.

Synopsys ve diğer tüm şirketler tarafından kullanılan mevcut AI yaklaşımı , bir SoC tasarımı oluşturmak için ” pekiştirmeli öğrenme ” adı verilen bir makine öğrenimi tekniği kullanır.Bu metot, ödül-ceza yoluyla bir görevi gerçekleştirmek için algoritmayı eğitmeyi içerir.

YORUMLAR