Samsung’un Akıllı Gözlüklerine İlk Bakış

Samsung’un AR gözlüklerine yönelik konsept videoları sızdırıldı. 2017’den beri üzerinde çalışılan artırılmış gerçeklik gözlüklerinin nasıl göründüğüne bakalım.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft ve Facebook bir süredir artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerine çalışıyordu. Samsung da 2017’den beri aynı ürün üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Güney Kore menşeili teknoloji devi, Glasses Lite ve Ar Glasses ile masaüstü bilgisayar, saat ve telefon entegrasyonunu sağlayacak. Markanın akıllı saati Galaxy Watch’a bağlanabilen gözlük ile uygulamalar arasında geçiş yapılabilecek. Bunun yanı sıra gözlük, masaüstü bilgisayarların monitörü yerine de kullanılabilecek. Drone gibi araçlar da bu gözlük üzerinden gözlemlenebilecek. Böylece durduğumuz yerden istediğimiz alana kuşbakışı bakabileceğiz.

Teknolojinin bu hızlı gelişimi ile ütopik geleceğe daha da yaklaşıyoruz. Samsung Glasses Lite ile sadece gözlük takarak oyun oynayabilmek, video izleyebilmek ya da daha da güzeli Netflix gibi platformlardan film izleyebilmek mümkün olacak. Film izleyebilmemizi sağlayan bu gözlük ile görüntülü konuşmalar yapabileceğiz.

Oldukça güvenilir sızıntı kaynaklarından biri olan WalkingCat’in attığı tweetler görenleri heyecanlandırıyor. Mimari çizimlerin 3D olarak gezilebilir olması sektörel bazlı olarak da çeşitli işlevselliklerin ve taleplerin belirleneceğini gösteriyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ofislerin eve taşınması ve hologram toplantıları yapabilme ihtimali uzak gelecekten bahsediyormuş hissi veriyor.

Samsung’un gözlüklerinin çıkış tarihi henüz netlik kazanmadı. Şimdilik, şirket sızıntılarının planlı olup olmadığı tartışılıyor. Kablosuz kulaklıklara bile alışmak epey uzun sürmüşken artırılmış gerçeklik gözlüğüyle caddede gezinen insanlara rastlamaya başlamak nasıl olacak sizce?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir