BİM’den İki Sanal Para Uygulaması: BİMPARA ve FİLEPARA

BİM, Fintech gelişime verdiğe önemi iki yeni uygulaması ile gösterdi. Ana market BİM ve ona bağlı bir diğer market zinciri File için yeni ödeme araçlarını sundu.

fintech bimpara filepara
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin ünlü market zincirlerinden BİM, pandemi döneminde artış gösteren Fintech yatırımlarına kendi şirketleri ile dahil oldu. BİMPARA ve FİLEPARA uygulamaları ile müşterilerin özelde temassız ödeme yapmasını, genelde ise birbirlerine para transfer edebilemlerini sağlıyor. 

BİMPARA ve FİLEPARA’yı hem Android hem de iOS işlemcili telefonlarınıza ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Uygulamaya kayıt olduktan sonra gerekli bilgileri girerek uygulama hesabınıza para transferi yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece kredi kartı taşımadan veya nakit ödemeye gerek duymadan -özellikle pandemide- telefonunuzla temassız ödeme yapabilirsiniz. Uygulama, tek seferde en az 50 lira en çoksa 2 bin lira yükleme yapabilmenize izin veriyor.

İki uygulama da yalnızca temassız ödeme ile sınırlı değil. Kendi hesabınızdan istediğiniz kişiye BİMPARA transferi yapabilirsiniz. Karşı taraf, gönderdiğiniz parayı sadece BİM marketlerinde yapacağı alışverişlerde kullanabilir. Buradaki limit ise en az 10 lira en fazla ise 500 lira olacak şekilde belirlenmiş. Transfer edilen paralar 2 yıl boyunca hesapta kalıp kullanılabilir. Ödeme kısmında QR kod veya uygulamada yer alan 6 haneli kodu kullanarak alışverişinizi temassız bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Uygulamanın içerisinde son 3 aylık hesap hareketlerinizi takip edebileceğiniz bir sekme de mevcut.

BİMPARA uygulamasına sahip olmayan kişilere de siz kendi uygulamanızı kullanarak para gönderebilirsiniz. Onların yapmaları gereken ise alışverişlerini yaptıktan sonra ödeme aşamasına geldiklerinde kasada kendilerine gelen SMS’i göstermeleri. Tek seferlik ödeme yapabilecekleri bu transfer parayı kasiyere ilettikleri takdirde gönderilen BİMPARA’yı kolaylıkla harcayabilirler. 

Aynı Mantık ile FİLEPARA 

BİM’e bu Fintech teknolojisini geçtiğimiz dönemde bir diğer market zinciri olan File ile denemiş ve FİLEPARA uygulamasını kullanıcılara sunmuştu. İki kardeş uygulama, temassız ödeme teknolojileri ve marka genişlemesi açısından önemli adımlar. FİLEPARA’yı da BİMPARA gibi Android veya iOS telefonlarınıza ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

YORUMLAR