SAP Programı Nedir?

Şirketinize ait kontrolün tamamen sizin elinizde olmasını sağlayabilen SAP programı, işlerinizin daha sistematik hale gelebilmesine katkı sağlar.

sap program, sap
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

SAP, dünyanın lider konumunda yer alan iş yazılımları sağlayıcısıdır. Şirket gündemi, finansal dünya, kariyer ve yatırım bilgileri gibi geniş bir alana yayılan çözümlerden yararlanabilmek için SAP programı kullanabilirsiniz. Çok uzun zamandır şirketler tarafından yararlanılan ve gerçekleştirilen işlemlerin daha pratik bir hale getirilmesinde etki sahibi olan yazılımlar içerir.

SAP Programının Avantajları Neler?

Kimileri için bu kavram yeni zannedilse de aslında tarihi oldukça köklüdür. 1970’li yılların başından beri SAP yazılımları bilişim sektöründe aktif bir şekilde kullanılanlar arasındadır. Şirketin kurulması ise 1972 yılında gerçekleşmiştir. Bu yıllarda tam anlamıyla faaliyete geçtiği bilinir.

sap programı

IBM ile yolunu ayıran 5 kişi tarafından oluşturulan SAP (System Analysis and Program Development) finans ve finansa ait olan konuların bilgisayar ortamına aktarılması için çalışmalar gerçekleştiriyordu. İlerleyen yıllarda muhasebeye ilişkin olan çözümler de geliştirmeye başladılar. Yazılımlar arasında ilk yıllarda daha çok müşteri odaklı olanlar yer almıştır.

Bütün kurumsal yazılımlarda görebileceğiniz gibi SAP’da şirket yöneticilerinin daha hızlı ve doğru kararlar alabilmesini sağlamak amacıyla programlanıyor. İş dünyasının artan rekabet ortamında ve küresel piyasanın hakim olduğu Pazar şartlarında bu yazılımlar zorunlu hale getiriliyor. SAP’ın uluslararası standartları yakalama konusundaki başarıları da sık sık gündeme geliyor.

Verileri ve süreçleri bir araya getirebilen SAP, iş ilerleyişinin hızlı hale gelebilmesini de sağlar. Müşteriler ve iş etkileşimlerinin en iyi şekilde izlenebilmesini isteyenlerdenseniz SAP’ı tercih edebilirsiniz. SAP’ın popüler hale gelmesini sağlayan yazılımlar arasında ERP yazılımları da yer alır. Kurumsal kaynak planlaması olarak adlandırılan ERP, veri yönetimi için geliştirilmiştir.

SAP kendi içerisinde farklı modüllere ayrılarak sizlere sunulur. Bu modüller, ihtiyaçlarınıza özel olarak geliştirilir. Örneğin, bir giyim firmasına sahipseniz birçok farklı ürünün üretimini üstleniyor, satışını yapıyor ve ithalat-ihracat gibi işlemleri de gerçekleştiriyorsunuz demektir. Bu özel süreçte satılan ürünlerin sayısı, stok takibi, üretimi ve kullanılan materyaller ile çalışan personel takibi gibi farklı ayrıntılar karşınıza çıkar.

SAP Modülleri Neler?

Hangi sektör veya çalışma olursa olsun birçok bilginin kontrolünün yapılabilmesi gerekir. SAP sayesinde süreç yönetilebilirken aynı zamanda dijital ortama aktarılması ve takibinin gerçekleştirilmesi de mümkün hale gelir. Firma içerisindeki her bir birim için yazılım içerisinde ayrı modüllere denk gelebilirsiniz. Örneğin, satış ve dağıtım için SD modülü kullanılabilir.

sap

Temel modüller arasında finans, yatırım yönetimi, proje sistemleri, kontrollük, işletme denetimi ve finansal tedarik zinciri yönetimi bulunur. Departman bazında da özel olarak yararlanabileceğiniz modüller bulabilirsiniz. Her birim için ihtiyaç olabilecek modüller vardır. Bunlar arasında ise lojistik malzeme yönetimi, depo yönetimi, fabrika bakımı, filo yönetimi, kalite yönetimi ve üretim planlaması gibi farklı modüller bulunur.

Bütün bu farklı modüller üretim planları, malzeme yönetimi, satın alma işlemleri ve maliyet muhasebesi gibi durumların planlanmasını kolay hale getirir. Şirket içerisindeki işlerinizi daha sistematik hale getirebileceğiniz SAP programı sayesinde işlerinizi organize hale de getirebilirsiniz. SAP sisteminin çalışabilirliğini ve işleyişini de istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz.

E YANİ?
Farklı modüllere sahip olan SAP programı, departman bazında da özel modülleri sizlere sunar. Çeşitli modüller arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanları seçebilmeniz mümkündür. SAP programından yararlandığınız zaman şirket içerisindeki farklı çalışmalarınız sistematik hale gelir. Kesintisiz bir çalışma için yararlanabileceğiniz SAP, işlerinizi organize edebilmeniz konusunda da sizlere destek verir. Köklü bir geçmişe sahip olan SAP programı, birçok farklı şirketin uzun yıllardır yararlandığı bir sistemi sizlere sunar. Sizler de SAP programı kullanarak çalışmalarınızın hız kazanmasını sağlayabilirsiniz.
YORUMLAR