SEM / Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

Arama motorlarındaki sponsorlu listelemeler ve reklam sonuçları SEM çalışmalarının bir sonucudur.

arama motoru pazarlaması, sem
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Search Engine Marketing (SEM) teknikleri günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan uygulamaları içerir. Bu terimin en basit tanımı arama motoru pazarlamasıdır. Hizmet verenlerin internet üzerindeki, arama motorlarında daha ulaşılabilir hale gelebilmesi için yapılan çalışmalar bütünü SEM içerisinde yer alır. SEM ile özdeşleşmiş en önemli madde ise internet sitelerine popülerlik sağlayabilen AdWords olarak bilinir.

arama motoru pazarlaması, sem

SEM aynı zamanda dijital pazarlama ajansları tarafından da tercih edilen pazarlama yöntemleri arasında yer alır. Bu sebeple, SEM’i yalnızca ayrı ve bağımsız bir pazarlama yöntemi olarak düşünmemelisiniz. Bunun yerine dijital pazarlamanın içerisinde değerlendirmelisiniz.

SEM ile SEO Farkı Nedir?

Arama motorlarıyla alakalı olan işlemlere karar vermeden önce bu konunun temel olarak ikiye ayrıldığını bilmeniz gerekir. Bunlardan ilki SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu olurken diğeri ise SEM (Search Engine Marketing) arama motoru optimizasyonu olarak öne çıkar. Bu iki başlık arama motoru pazarlaması kapsamında aynı çerçevede yer alır. İki maddenin temel farkları da mevcuttur. SEO ücretsiz sıralama sonuçları içerisinde üst sıralarda yer alabilmeyi ve doğal yöntemler ile trafiğin gelişmesi için kullanılır. SEM, ücretli aramalar söz konusu olduğu zaman ortaya çıkar. SEM’in iyi bir konuma sahip olmasının tek şartı arasında maddiyat yer almaz.

sem, arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması

SEM belirli bütçe için verilen reklamları kapsayabilirken SEO ise belirli anahtar kelimelerde kalıcı şekilde yükseliş elde edilmesi için yapılan iç ve dış geliştirmeleri kapsar. En temel farklar arasında SEM’de anlık geri bildirim alabilirken SEO’da süreç için daha uzun süre beklemeniz gerektiğidir.

SEM Avantajları Nelerdir?

SEM çalışmalarının firmanıza kattığı en büyük avantajlar arasında marka bilinirliğinizi yükseltmeniz ve marka değerinizi artırmanız yet alır. Bölgesel olarak olsa bile marka aşinalığını oluşturabilmeniz için çalışmaların büyük bir öneme sahip olduğunu asla unutmamalısınız. Bunun dışında minimum bütçenizi değerlendirerek maksimum verimlilik alabileceğiniz asla unutmamalısınız. Müşteri kitlesini genişletebilmek için reklam çalışmalarının mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Düzenli ve periyodik aralıklarla incelemelerden geçen çalışmalar sonrasında mutlaka sonuca en verimli şekilde ilerleyebileceğinizi asla unutmamalısınız.

İnternet reklamlarının birçok reklam şeklinin önüne geçtiğini ve hatta televizyon reklamlarıyla yarışabilecek noktaya geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu noktada reklamlar stratejilerinden verimlilik elde edebilmek adına SEM çalışmalarına ve analiz çalışmalarına da gereken özeni göstermelisiniz. Reklam oluşturan firmaların hedefleri, ayrılan bütçe ve hedeflenen kitle ile zaman gibi kavramlardan yararlanarak belirlenmelidir.

Arama Motoru Pazarlaması Size Neler Kazandırabilir?

Dijital pazarlama alanlarında temel olarak şirketlerin hedefledikleri en önemli ayrıntılar arasında kar marjını yükseltmek yer alır. Ancak bu konuda vizyonu biraz daha genişleterek geleceğe yönelik bakmanız sizler için yararlı olabilir. Dönemsel olarak gerçekleştirilen pazarlama yöntemleriyle cironuzu yükseltebilirsiniz ama yanlış yöntemler uzun vadede sizlere büyük zarar verebilir. Örneğin, yalnızca gelir elde etmek için müşterilerinizin taleplerini ya da tepkilerini göz ardı etmeniz sizlere uzun vadede zarara yol açabilir.

Ciroya katkının dışında arama motoru pazarlamasının sizlere sunduğu farklı reklam yöntemleriyle beraber marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Bu yöntemler aynı zamanda marka değerinize de katkı sağlayabilecektir. KOBİ’lerin reklam organizasyonlarında belki en fazla yaptıkları hata da bu olabilir.

sem, arama motoru pazarlaması

Firmanızın gelişimi için mutlaka arama motoru pazarlamasını en bilinçli şekilde yapmalısınız. Pazarlama çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise uzun vadeli hedeflemeler yapmak olmalıdır. Her zaman doğru seçimler yapamayacağınızı ise asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Planlamalar içerisinde ölçülebilir raporlamalarla müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin tepkilerini dönemsel olarak ölçümlemelisiniz. En doğru cevapları hedef kitleye ve mevcut müşterilerinize vermeniz başarılı reklam çalışmaları yapabilmenize büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışmaları gerçekleştirirken birden fazla yöntemden yararlanmanız gerektiğini de asla unutmamalısınız.

E YANİ?
SEM çalışmalarının SEO çalışmalarıyla paralel şekilde yürütülmesi dijital pazarlama çalışmalarınızın daha başarılı olabilmesini sağlar. Arama motoru pazarlaması olan SEM, detaylı planlamalar neticesinde en kapsamlı raporlara ulaşabilmenizi ve reklam bütçenizi dengeli bir şekilde yürütebilmenize imkan tanır.
YORUMLAR