SEO İçin 6 Anahtar Kelime Optimizasyon Önerisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyası giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bu şüphesiz, arama motoru algoritmalarının artan karmaşıklığına doğrudan bir tepkidir.

SEO için 6 anahtar kelime optimizasyon önerisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Web sayfalarının en iyi arama sonuçları olarak görünmesini sağlamak için SEO stratejinizin temel unsurlarından biri içeriğinizdeki anahtar kelimeleri en etkili şekilde kullanmaktır.

Anahtar kelime araştırması, sağlam bir SEO stratejisi oluşturmanın en önemli yönlerinden biridir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak ve bunları içeriğinize uygun şekilde yerleştirmek, SEO’nuzu geliştirmede uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler SEO’da Neden Önemlidir?

İnsanlar internette bir şey aradıkları zaman tarayıcının arama çubuğuna kelimeler yazarlar. Ardından en ilgili sonuçlar karşılarına çıkmış olur. Arama motorunun hangi sonuçların sıralanacağını nasıl belirlediği, anahtar kelimelerin kullanıcının yazdığıyla uyuşmasına ve çok çeşitli faktörlerle uyumlu olup olmadığına bağlıdır.

Arama motorları kullanıcının aramasıyla ilgili yaygın kelimeleri ve kelime öbeklerini web sayfalarında ararlar. Genel bir kural olarak içerik parçanızda alakalı anahtar kelimeler varsa, size ait sonucun içerik arayan birinin en iyi arama motoru sonuçlarında görünme olasılığı o kadar fazladır. Bu nedenle, doğru anahtar kelimeleri kullanmak SEO için çok önemlidir.

En iyi anahtar kelimeleri seçmek, hedef kitlenizi daha iyi hedeflemenize de yardımcı olabilir. Örneğin, hedef kitleniz bir maraton koşmak için en iyi koşu ayakkabılarını arayan kişilerse, “maraton koşusu” anahtar kelimesi en iyi seçim olmaz. Çünkü bu aramanın popüler sayfaları bir maraton antrenmanı hakkındadır.

Anahtar kelimelerinizin içeriğinizle uyumlu olmasını sağlama ve kullanıcının arama amacı, sayfanızı organik bir aramada bulan kullanıcıların sayfanızda kalma olasılığını artırır. Bu, daha etkili bir içerik pazarlama stratejisi sağlar. Dönüşüm oranlarını ve tıklama oranını artırma eğilimi söz konusudur.

Anahtar Kelime Optimizasyonu Nedir?

Anahtar kelime optimizasyonu gerçekleştirmenin amacı, seçilen anahtar kelimelerin sitenize doğru trafiği çekmede etkili olmasını sağlamaktır. Anahtar kelimeler, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu ve hangi arama sorgularına hitap ettiğini açıkça belirtmelidir.

Anahtar kelime optimizasyonu, bazı içerikler için devam eden bir süreç olabilir. Arama terimlerinin kullanımı geliştikçe ve diğer makaleler ve içerikler sahnede göründükçe, arama durumunuzu daha önce optimize ettiğiniz anahtar kelimeler için gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

SEO İçin Anahtar Kelimeleri Nasıl Optimize Edersiniz?

Anahtar kelimeleri optimize etmek zor olabilir. SEO çalışmalarında yeni olmanız durumunda süreç biraz belirsiz görünebilir. Bunu, doğru kullanıcı aramalarına yanıt olacak şekilde doğru anahtar kelimeleri bulma süreci olarak tanımladık. Ancak hangi anahtar kelimelerin bunu yapacağını nasıl bileceksiniz?

Blog yazarları ve içerik yazarları bu göreve farklı şekilde yaklaşırlar. Bazıları Google Analytics ve Google Ads gibi ücretsiz araçları kullanmayı seçerler.

Ancak, anahtar kelime planlamanızı optimize etmek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan bir özel araç kullanabilirsiniz. Özellikle, anahtar kelime araştırması konusunda gelişmiş özellikler sunan bir araç kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

SEO araçları, size farklı anahtar kelimeler ve ilgili anahtar kelimelerle ilişkili ölçümleri göstererek yardımcı olurlar. Seçimlerinizi ektili bir şekilde daraltmanıza ve herhangi bir yeni içerik parçası için doğru hedef anahtar kelimeleri bulmanıza olanak tanırlar.

6 Anahtar Kelime Optimizasyon Önerisi

Doğru anahtar kelime optimizasyonu, içeriğinizi en iyi arama sonuçlarında bulundurma, daha fazla trafik çekme, potansiyel müşterilere ulaşma ve müşteri kazanma konusunda size yardımcı olabilir. Anahtar kelime planlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki anahtar kelime optimizasyon önerilerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

1. Site İçi SEO Denetimi Yapın

Öncelikle, mevcut SEO stratejinizin denetimini yaparak nerede durduğunuzu görmelisiniz. Bu denetim sırasında aranacak şeyler şunlardır:

  • Başlık etiketleri – Bunlar, Google’a sayfalarınızın ne hakkında olduğunu söyler. Benzersiz ve uygun uzunlukta olduklarından emin olmalısınız.
  • Meta açıklamalar – Bunlar, arama sonuçlarında web sayfanızın altında görünen kısa açıklamalardır. Meta açıklama kısa olmalı ve sayfanızın içeriğinin net bir resmini çizmelidir.
  • Alt başlık etiketleri – Sayfanızın HTML’de doğru biçimlendirilmiş alt başlıklara sahip olduğundan emin olun. Arama motorları, sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlerken başlık etiketlerinde görünen kelimelere özel bir ağırlık verirler.
  • URL yapısı – İdeal olarak sitenizdeki herhangi bir sayfanın URL’si kısa ve basit olmalıdır. Aynı zamanda anahtar kelimeler içermelidir.
  • Görseller – Hem görsel dosya adları hem de alt metin içeriğiniz nasıl sıralayacağınızı ve sınıflandıracağınızı belirlerken arama algoritmaları tarafından dikkate alınan diğer faktörlerdir. Bunlar sitenizin erişilebilirliğini yükseltirler.
  • İçeriğin kendisi – İlgi çekici ve alakalı mı? Biraz çeki düzen vermek mümkün mü? En az 300 kelime uzunluğunda mı? Kaliteli içerik, bir kullanıcıya sayfada çok uzun süre tutmayan zayıf içerikten daha iyi sıralama alma eğilimindedir.
  • Bağlantıları kontrol edin – Başka içeriğe bağlantılarınız varsa bu bağlantıların hala çalıştığından emin olmalısınız. Rakip içeriğe bağlantı vermekten kaçınmak genellikle en iyisidir. Ayrıca birkaç yüksek kaliteli dahili bağlantıya sahip olmak iyi bir fikirdir.
  • Sosyal medya – Pazarlama sitenizin önemli bir parçasıysa bu durumda sosyal medya profillerinin ve paylaşım düğmelerinin sayfalarınıza bağlı olduğundan emin olmalısınız.

Mevcut sayfalarınızı ve stratejilerinizi denetlerken ve ayarlamalar yaparken, anahtar kelimelere daha spesifik olarak odaklanmaya başlayabilirsiniz.

2. Siteniz İçin Anahtar Kelimeler Bulun

Çeşitli anahtar kelime araçlarını kullanarak siteniz için kullanmayı düşündüğünüz tüm olası anahtar kelimeler üzerinde biraz araştırma yapmak istersiniz.

İçerikle ilişkili bir anahtar kelime ve kelime öbeği listesi için beyin fırtınası yaparak başlayabilir ve ardından her bir anahtar kelimeyi sistematik olarak bir arama motoruna veya araca girebilirsiniz.

Listenizdeki her kelimeyle ilişkili verileri takip edin. En çok arananlar hangileri? Hangileri en iyi dönüşüm oranlarına sahip? SEO araçları, ek alakalı anahtar kelimeler bulmanıza da yardımcı olabileceklerdir.

3. Anahtar Kelimelerinizi Eşleştirin

Anahtar kelime eşleştirme site içerisinde gerçekleştirilen bir stratejidir. Sitenin içeriğiyle alakalı bir anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda her bir anahtar kelimenin sitesinde hangi sayfaya gitmesi gerektiğini planlayabilirsiniz.

Anahtar kelime eşleştirmenin arkasındaki temel fikir tüm anahtar kelimeleri yalnızca ön sayfada yüklemek veya her sayfa için aynı anahtar kelime kümelerini kullanmayı engellemektir.

Sitedeki her sayfanın içeriğine bağlı olarak her bir anahtar kelimeyi nerede kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Her sayfayı diğer sayfalardan farklı kılan şeyin ne olduğunu belirleyin ve anahtar kelimeleri buna uygun olacak şekilde düzenleyin.

Her bir anahtar kelime için ilgili terimleri analiz etmek ve aynı zamanda hangi sayfaların gösterildiğini görmek için her birini Google aramasına girmek yardımcı olabilir. Belirli bir anahtar kelimeyi düşünecek olursanız onu en iyi arama sonuçlarına benzer içeriğe sahip bir sayfada kullanmak istersiniz.

içeriğe anahtar kelime yerleşimi

4. Sitenize Anahtar Kelimeleri Ekleyin

Anahtar kelimelerinizi seçtikten ve hangi sayfalara gitmeleri gerektiğini belirledikten sonra bunları mevcut içeriğe ekleme veya bunları içerecek şekilde içeriği değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bazı anahtar kelimeler için bu oldukça basittir.

Zorlayıcı olan zamanlarda belirli bir anahtar kelimeyi dahil etmek, tuhaf cümleler oluşturmadan neredeyse imkansız gibi görünür. Bu bizi bir sonraki ipucuna götürmekte ve onu önemli bir hale getirmektedir.

5. Anahtar Kelime Doldurmaktan Kaçının

Anahtar kelime doldurma, anahtar kelimelerle doldurulmuş bir makale oluşturmak anlamına gelmektedir. Bunu yapmaktan kaçınmak önemlidir. Daha fazla anahtar kelimenin genellikle daha yüksek arama sıralamasına yol açtığı doğrudur. Ancak içerik zayıfsa ve anahtar kelimeler aşırı kullanılırsa etki tam tersi olacaktır.

Google ve diğer arama motorları, anahtar kelime doldurmaya dikkat etmeyi öğrenmiş durumdadır. Doldurulmuş sayfaları, içerikleri eksik olma eğiliminde olduğundan yüksek sıralamaya yerleştirmezler. Arama algoritmaları, bir arayana alakalı ve değerli içerik sunmak için her zaman gelişmeye devam etmektedirler.

6. Hedef Kitleyi İhmal Etmeyin

Hedef kitleniz bu süreçte çok önemlidir. Bir sayfayı en iyi arama sonuçlarından biri olarak görünecek şekilde optimize etmek için her şeyi yapmış olduğunuzu ama arayan kişilerin bambaşka bir şey peşinde olduğunu düşünün.

Hedef kitlenizi ihmal ederseniz iki şey olabilir. Birincisi, hedef kitleniz olmayan pek çok kişi sayfanıza gelir, isteklerinin karşılanmadığını görebilir ve sitenizden hızla ayrılabilir. İkincisi, hedef kitleniz sitenizin bir arama sonucunda yer aldığını asla görmeyebilir.

Sitenize yanlış kitleyi yönlendiren anahtar kelimeleri ortadan kaldırmak ve bunun yerine hedef kitlenizin istediği arama terimlerini dahil etmek çok ama çok önemlidir.

SEO İle İlgili Daha Fazla Bilgi Edinin

Herhangi bir uzmanlık alanında olduğu gibi SEO da zor olabilir. Bu konuda iyi olmak için biraz pratik yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte uzman olmaya gerek kalmadan dahi herkesin bir SEO uzmanı olmasını sağlayacak araçlar mevcuttur. Bu araçlardan yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Ancak öncelikle yukarıdaki ipuçlarını kullanmalısınız. Böylece anahtar kelime stratejinizi hedef kitlenize ulaşmak için optimize edebilecek hale gelirsiniz. Bunu yaptığınız zaman muhtemelen organik trafiği ve satışları artırabilirsiniz.

YORUMLAR