SEO Platformu Botify, 55 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Markalara Arama Motoru Optimizasyonu hizmeti veren Fransız start-up Botify, son yatırım turunda 55 milyon dolar topladı.

seo platformu botify yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Birçok işletme için arama motorlarına ödeme yapmadan ilk sıralara yükselmek büyük bir sır olarak kalır. Bu konuda girişimcilere ajanslar yardımcı olmak için danışmanlık yapar. Son zamanlarda bu özel niş üzerine kurulan start-up’lar başarılı iş birlikleri yürüterek yatırımlar almaya başladı. Fransız Botify da onlardan biri. Girişim, C serisi yatırım turunda 55 milyon $ fon elde etti. 

Şirketin yeni hedefleri büyük markalar olacak. Halihazırda 500 müşterisi arasında Macy’s, Walmart, Fnac Darty gibi markalar ve NY Times gibi yayıncılar var. Toplanan fonlar esas olarak Asya-Pasifik’te faaliyet göstermek, teknik gelişime yönelik iç yatırımlar ve stratejik iş ortaklıkları kurmak için kullanılacak. 

Yeni Hedef: 100 Milyon Dolar

Botify, kendisine 100 milyon dolar gelir elde etme hedefi koymuş durumda. Bu sınır, her ne kadar uzak olsa da, gelirlerinin öngörülebilirliği sayesinde son yıllarda değerlemeleri yükselen tüm SaaS (hizmet olarak yazılım) şirketleri için önemli bir kilometre taşı sayılır. 

Pandemi döneminde ticaretin çok büyük oranda dijitale evrilmesi dolayısıyla Botify gibi SEO destek girişimlerine başvurular artmış durumda. E-ticaret girişimleri veya geleneksel ticaretin dijitale geçişi konusuna yönetim kurulundan Nicolas Herschtel şöyle bir açıklık getirdi: “Tüm markalar daha fazla trafik elde etmek istediği için bu dönem ivme yarattı. Ve belirli büyüklükteki işletmelerden biri olduğunuzda sitedeki milyonlarca sayfa etkilenir ve bunu elle yapamazsınız.”  Botify üç yazılımıyla tam olarak bu bağlamda konumlanır ve ihtiyaca hizmet eder. İlk olarak arama motorlarının onları nasıl sıraladığını anlamak için bilgi toplar. İkinci olarak eylem planı belirlemek için bir analiz katmanı uygularken diğer yandan bu eylemlerin uygulanmasını otomatikleştirir.

Botify için, örneğin Microsoft, Salesforce veya Google’dan gelen araçlar aracılığıyla verileri rapor edebilmek çok önemlidir. 2024 yılına kadar şirket, ekibini 200 kişiden 500 kişiye çıkarmayı ve böylece, 2007’den bu yana yaklaşık 62 milyon dolar toplayan American BrightEdge gibi az çok doğrudan rakip oyunculara karşı rekabet gücünü korumayı hedefliyor.

YORUMLAR