Seyahat Girişimi GetYourGuide, 97 Milyon Dolar Yatırım Topladı

Almanya girişimi GetYourGuide, seyahat sektörünün toparlanmak için ne kadar hazır olduğunu gösterdi. İtalya merkezli UniCredit liderliğinde gerçekleşen finansman turunda 97 milyon dolarlık yatırım aldı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2020 yılında Covid19 salgınının en çok etkilediği alanlardan birisi de seyahat sektörüydü. Yeni yıl ve aşılar ile birlikte bu alan da kendini toparlamaya başladı. Berlin girişimi GetYourGuide, Jochen Mattes, Johannes Reck, Martin Sieber, Tao Tao, Tobian Rein ve Pascal Mathis tarafından 2009 yılında kurulmuştu. 

Gezginlerin turistik turlarını daha verimli hale getirmeleri için çalışan şirket, hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde her sektör gibi kayıplar yaşadı. Ulaşılması planlanan ticari büyüme istenen hızı yakalamak bir yana daha da yavaşladı. Bu gibi kaygıların ve olağanüstü durumunun neticesinde müşteri çekmek için Google gibi platformlarda reklam vermemesi, harcamaların azalmasını sağladı. Sonbaharda ise neredeyse altı çalışandan birini işten çıkartınca işgücü maliyetini de düşürmüş oldu. Finansal açıdan durdurulamaz kayıpların önüne geçmek için bu tür önlemler aldı.

GetYourGuide, topladığı 97 milyon dolarlık (80 milyon euro) yatırımı, turizm sektörü normal işleyişine dönene kadar şirketin finansal anlamda yaşayabileceği düşüşlerin önüne geçerek sabitlemek için kullanacak. Bunun yanı sıra yeni hizmetler gibi satın alma ve yatırımlar için de kaynak oluşturacağını söylediler. Örneğin paranın bir kısmını, bilet sistemlerinin temassız teknolojisine dönüştürülmesi için harcayacaklar.

Aldıkları bu son yatırım ile birlikte bugüne kadar aldıkları yatırımların toplamı 850 milyon dolara ulaştı. UniCredit’ten Jan Kupfer, “GetYourGuide’ın içinde bulunduğumuz bu olağanüstü durumda büyüme yörüngesini sürdürmesine yardımcı olmaktan çok mutluyuz” açıklamasında bulundu.

CFO Nils Chrestin, GetYourGuide’ın turistler seyahatten tekrar keyif almaya başladıkları zaman kapıların dışına çıkacağını söyledi. Bilindiği gibi yalnızca gezginlerin değil devletlerin de seyahat kısıtlamasından vazgeçmeye ikna olmaları gerek. Chrestin, şirketin kilit bölge sayılan ABD pazarında ikinci veya üçüncü çeyrekte toparlanabileceğine inandığını ekledi. Ayrıca, sahip oldukları sermayenin gayet iyi olduğunun altını çizerek mevcut seyahat kısıtlamaları üç yıl aynı şekilde devam etse dahi sermayelerinin tükenmeyeceğini iddia etti. 

YORUMLAR