Signal, Facebook’un Hedeflenen Reklam Verilerini Ona Karşı Kullanmak İsteyince Engellendi

Signal, Instagram platformunda reklam vererek Facebook’un kullanıcı verilerini ne şekilde kullandığını ortaya çıkardı. İki şirket arasında gerginlik yükseldi.

signal, facebook
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklama ile kullanım ve gizlilik koşullarını güncelleyeceğini söylemişti. WhatsApp geliştiricilerinin yaptığı açıklamalar, kullanıcı verilerinin Facebook’a ait olan şirketlerle ortak bir şekilde kullanılacağını gösteriyordu. Bu durum kullanıcıları bir hayli rahatsız etmişti. Durum bu şekilde olunca yeni uygulama arayışı içerisine giren kişilerin en fazla tercih ettiği platform Signal olmuştu. Gizlilik odaklı çalışan Signal, kısa süre içerisinde kullanıcıların favorisi haline geldi.

Signal geliştirici ekibi, geçtiğimiz günlerde internet sitesi üzerinden çarpıcı detaylara sahip blog postu yayınladı. Bu post içerisinde Facebook aracılığıyla Instagram’da reklam gösterildiğini belirten ekip, amaçlarına ulaşamadıklarını ve Facebook’un reklam algoritmasının reklam vermelerini engellediğini söyledi.

Signal’ın Amacı Uygulama Reklamı Değildi

Signal reklam kampanyasının amacı, kullanıcıları Signal platformuna çekmek değildi. Geliştiriciler Facebook’un reklam gösterme modellerine odaklanarak, kullanıcılara bazı mesajlar iletmek istemişlerdi. Mevzu bahis reklam içeriklerinde sadece bazı özel mesajlar bulunuyordu. Fakat reklamların herhangi birisi Facebook tarafından onay almadı. Signal geliştiricileri hazırladıkları metinlerde kullanıcıların reklamları neden gördüğünü açıklıyordu.

Signal tarafından hazırlanan reklam metinleri içerisinde, bu reklamı gören kullanıcıların K-pop seven kimya mühendislerinden oluştuğu ve Berlin’de yaşadıkları söyleniyordu. Kullanıcıların yakın geçmişlerinde bebek sahibi olduğunu söyleyen kişiler, eğer amaçlarına ulaşsalardı tam bu sayılan kriterleri içeren kullanıcılara reklamları gösterebilecekti.

Başarısız olan reklam alma işlemi ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yapan Signal, Facebook’un kullanıcılar için değil, kullanıcı verileri için teknolojileri geliştirmeye devam ettiğini belirtti. Ayrıca verilerin ne şekilde kullanıldığının tam olarak anlatılmadığını söyleyen geliştirici ekip, bu durumun devam etmesi durumunda özgürlüklerinin peşinden gideceklerini de ifade etti.

Signal’in yasaklı reklamlarının büyük bir zekanın ürünü olduğu söyleniyor. Bu reklamlar, amacına ulaşsaydı Facebook’un verileri ne şekilde işlediği net bir şekilde ortaya çıkacaktı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir