Singapur, Halkın Güvenliğini Sağlamak için Xavier Adını Verdiği Devriye Robotlarını Test Etmeye Başladı

Singapur hükümeti halk arasında gezinebilecek ve güvenliğini en iyi şekilde sağlayabilecek olan özel ve yeni robotlarını test etme aşamasına geçiş yaptı.

singapur, robot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son yıllarda sürekli gündeme gelen robotlar, yavaş yavaş bazı ülkelere giriş yapmaya başlıyor. Başta Çin olmak üzere insanlara hizmet eden robotları tercih eden ülkelerin de sayısı giderek artıyor. Güvenlik konusunda sık sık tercih edilen robotlar da ön plana çıkıyor.

xavier

Güvenlik için insanlar yerine robotları tercih edecek gibi gözüken Singapur hükümeti, halk arasındaki suç oranlarının bir hayli azalacağını düşünüyor. Yayaların arasında dolaşacak olan robotlar, hırsızlık veya herhangi bir suç durumunda bildirim yaparak halk güvenliğini sağlayabilecek.

Singapur’un 2. Denemesi

5 Eylül sonrasında Singapur hükümeti tarafından 3 haftalık teste tutulan robotlar, Singapur merkezi olan Toa Payoh’da görev yapmak üzere geliştiriliyor. İstenmeyen davranışları inceleyecek ve tespit edebilecek olan robotlar HTX ve A*STAR tarafından geliştiriliyor.

Robotlar istenmeyen hareketleri yapan kişilerin yanlarına giderek uyarı yapabilecek. Uyarıyı belirtecek çevrede biri bulunmuyor ise motosiklet veya bisikletin fotoğraflarını çekerek polis merkezlerine de bildirecek.

Otonom robot hareketli ya da hareketsiz olan engellerden kaçınabilmek adına sensörlerden de destek alıyor. 36 derecelik video kamerasına sahip olan robotların düşük ışıklı ortamlarda da çalışabilmesi mümkün oluyor. Singapur 2017 yılında da bu alanda testler yapmış ve başarıya ulaşamamıştı.

YORUMLAR