Sıralı Eşleme ve Geniş Eşleme Düzenleyicide Yeni Değişiklikler

Google, sıralama eşlemenin kapsayıcılığını artırıp geniş eşleme düzenleyicisini aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google, sıralı eşleme özelliğini genişleteceklerini duyurdu. Amaçlarını ise anahtar kelimeleri basitleştirmek ve ilgili müşterilere ulaşmayı kolaylaştırmak olarak açıkladı. Böylece sıralı eşleme artık geniş eşleme düzenleyicisinin (GED) davranışlarını içerir hale gelecek. Bu değişiklikle beraber geniş eşleme düzenleyici desteğine aşamalı olarak son verilecek ve Temmuz 2021’den itibaren kullanılamayacak. Hem sıralı eşleme hem de geniş eşleme düzenleyici, şubat ortasından itibaren yeni eşleme davranışına geçecek. Değişiklik her iki eşleme türünde de gerçekleştiği için anahtar kelimeleri taşımaya gerek olmayacak ve reklamverenler performans verilerini saklayabilecek.

Google konuya, “Sıralı eşleme ve geniş eşleme düzenleyicisinin genellikle aynı kullanım durumlarını sunduğunu ve bu ikisinin bir kombinasyonu aracılığıyla daha fazla müşteriye ulaşabileceğinizi gördük,” diyerek açıklık getirdi.

Sıralı Eşleşme’nin Değişimi

Artık hem sıralı hem de geniş eşleme düzenleyici, aynı eşleme davranışlarına sahip olacak ve seçtiğiniz anahtar kelimenin anlamını içeren aramalarda reklam göstermenizi sağlayacak. Yeni eşleme davranışı, kelime sırasını da dikkate alacak şekilde yenilendi. Bu noktada önemli olan, anlamla alakalı olmaları. Hemen örneğimize geçelim: “New York’tan Boston’a taşıma hizmetleri” sıralı eşlemeli anahtar kelimesi, “New York’tan Boston’a uygun fiyatlı taşıma hizmetleri” gibi aramaları da kapsamaya devam edecek. Bunun yanında da “New York’tan Boston’a kurumsal taşıma hizmetleri” gibi geleneksel olarak yalnızca geniş eşleme düzenleyici altında eşleşen aramaları da kapsayacak. Sıralı eşleme, ters cümle yapısına sahip aramalarda reklam yayınlamayacak (örneğin, “Boston’dan New York’a” taşıma hizmeti arayan kullanıcılar). Bu da reklam kitlesinin doğru biçimlendirilmesine yardımcı olacak.

Google ayrıca, geniş eşlemenin artık daha alakalı aramalar yapmak için reklam hesabındaki ek sinyallere baktığını da söyledi. Bu sinyaller, reklam grubunuzun açılış sayfalarını ve anahtar  kelimeleri içerdiği için daha tahmin edilebilir hale getirilmiş oldu. Son yenilikle birlikte arama ile birebir örtüşen anahtar kelimelere öncelik tanınacak. Anahtar kelime tarihine bakarsak, 2018’de yakın varyantlar, 2019’da eş anlamlı yakın varyasyonlar derken 2021’de sorgu ile tam eşlemeli biçime gelindiğini görebiliriz. 

YORUMLAR