Şişecam’dan Macaristan’a 255 Milyon Euro Yatırım

Şişecam, yılda 330 bin ton net üretim kapasitesine sahip, ortalama 255 milyon euro tutarında Avrupa’daki ilk cam ambalaj yatırımına karar verdi.

şişecam macaristan yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ’nin yeni yaptığı açıklamada, ‘’Şirketimizin yönetim kurulu toplantılarında küresel cam ambalaj pazarının önemli hacmine sahip Avrupa’daki fırsatları değerlendirmesine karar verdik. İki fırınlı ve yıllık 330 bin ton üretim kapasiteli, işletme sermayesi gereksinimleri dahil 255 milyon euro tutarında yatırımın gerçekleştirilmesine karar verildi. Macaristan’da yapılmasına ve yatırımın gerçekleştirilmesi amacıyla Macaristan’ın %100 hissedarlığı ile şirket kurmasına karar verilmiştir.’’ ifadelerini kullandı.

Özel açıklamalarda Avrupa’daki ilk cam ambalaj tesis yatırımının ilk fırınının 2023’te operasyona başlayacağı söylendi. 2025 yılı ile birlikte tesisin tam kapasiteye ulaşacağı ve cam ambalaj tesisinin hayata geçirileceği de belirtildi. Macaristan ve Avrupa’da artan cam ambalaj taleplerinin yatırım sonrası başarılı bir şekilde karşılanacağı söyleniyor.

YORUMLAR