Uçtan Uca Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi SmartOpt, ŞirketOrtağım’dan Yatırım Aldı

Bilgi teknolojisi sektörünün önemli markalarından SmartOpt, Melek Yatırımcısından yeni bir fon aldı.

tedarikte dijital çözüm smartopt yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tedarik alanında dijital çözümler üreten SmartOpt., Melek Yatırımcı Ağı ŞirketOrtağım’dan yatırım aldı. 2020’de kurulan bilgi teknolojisi şirketi, yapay zeka teknolojisini uçtan uca tedarik zinciri yönetimi için kullanarak kendi sektörü içinde çok işler ve önü açık bir pozisyonda çalışıyor. Yeni fonlarıyla birlikte ilk yatırım turunu verimli bir şekilde tamamlayarak kendini geliştirme imkanı buldu. ŞirketOrtağım’ın liderlik ettiği turda toplam 10 Melek Yatırımcıdan yatırım alındı. İzocam Genel Müdür Yardımcısı Doruk Özcan ise içinde bulunduğumuz süreçte bilgi birikimlerini bu yeni girişime aktarmakla ilgileniyor.  

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağ Başkanı Mehmet Buldurgan, Smart Opt yatırımının ardından şöyle konuştu: “ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı olarak özgün girişimlere yatırım yapmaya odaklandık. SmartOpt, pandemi sürecinde ağır hasarlar yaşayan özellikle kurumsal firmaların tedarik zinciri yönetimlerini kusursuz hale getiren bir girişim.”

SmartOpt’un kurucusu -Koç Üniversitesi Endüstri Bölüm Başkanı- Prof. Dr. Metin Türkay  ise kendi konuşmasında, Buldurgan’ın vurguladığı tedarik sistemindeki sıkıntıların altını çizerek kendi girişimlerinden bahsetti: “Salgınla birlikte evlere kapandık, ama tüketim artıyor. Tüketim artarken tedarik sistemlerinde büyük sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Hammadde üretimi azaldı, fiyatlar arttı ve lojistik operasyonlar müşteri memnuniyeti ve maliyet açılarından başarısız oldu. Tüm dünyada kapanan piyasalar satış tahminlerinde önemli sapmalara yol açtı, ödemeler ve nakit dengeleri bozuldu. Tedarik zinciri süreçlerini bütüncül bir bir bakış açısıyla yönetmek her zamankinden daha fazla önem kazandı. Biz bu ihtiyaçları gördük ve sürdürülebilir bir iş modeli ve teknolojiye uyumlu inovatif ürünler geliştirdik.”

Metin Türkay’ın ortaklarından Soner Babüroğlu da yatırım ertesinde konuşan isimlerdendi Verdiği demeçte şunları söyledi: “Talep, fiyat ve lojistik gibi tüm süreçleri yapay zeka, makine öğrenmesi ve optimizasyon teknolojileri ile gerçekleştiriyoruz. Tüm tedarik zincirlerinde ortalama yüzde 30 maliyet tasarruf sağlayan SmartOpt, hemen hemen tüm ERP sistemlerine kısa sürede entegre edilebiliyor. Özellikle üretim, dağıtım, taşımacılık ve havacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalar SmartOpt ile mükemmelleştirilmiş tedarik süreçlerine sahip olacak.” 

YORUMLAR