Snap, WaveOptics’i 500 Milyon Dolara Satın Aldı

Snapchat’in arkasındaki yazılım şirketi Snap, artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine profesyonel hizmet veren WaveOptics ile 500 milyon dolarlık anlaşma yaptı. Fiyatın yarısı önceden verilecek, geri kalanı ise önümüzdeki iki yıl içinde nakit olarak ödenecek. Sonuç olarak WaveOptics, artık Snap’in bir parçası.

snap akıllı gözlük girişimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’in New York borsasına kayıtlı yazılım şirketi Snap, 500 milyon dolar değere sahip WaveOptics’i satın aldı. İngiltere merkezli şirket, görüntü teknolojisi üzerine art arda ödüller alan dinamik bir girişim. Snap, bu teknolojiyi uygulamanın tüketicilerinden ziyade artırılmış gerçeklik özellikleriyle donatılan yeni nesil gözlükler için kullanmayı hedefliyor. 

Snap’in CEO’su Evan Spiegel, CNBC ile yaptığı röportajda satın alma hakkında da konuştu. Spiegel, WaveOptic ile yaptıkları anlaşmanın uzun vadeli olduğunu ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile üretilen gözlüklerin hafifletilmesi, geliştirilmesi gibi projelerde birlikte çalışacaklarını söyledi.  

WaveOptic tarafından gelen açıklama ise satın alımı yeniden doğruladı. Sumanta Talukdar ve David Gray tarafından 2014 yılında kurulan şirket, Snap şirketinin bünyesi altında bulunmak dolayısıyla heyecanlı olduklarını ifade etti. 

Facebook, Apple, Samsung, Snap ve diğer teknoloji devleri artırılmış gerçekliği giyilebilir teknoloji ile birleştirdikleri projeler üzerine çalışıp geleceği şimdiden kuruyorlar. Snap’in piyasaya sürdüğü akıllı gözlük Spectacles, pek iyi değildi ve talep de görmemişti.  Şirket, satılmayan envanterde 40 milyon dolar kaybetti. İkinci nesil ve üçüncü nesil Spectactales daha iyi performans gösterdi. Ancak yine de yeterince ilgi görmediler. Bunun sebebi, yüksek fiyatı da olabilir. 

YORUMLAR