Snapchat, Alışveriş Özelliklerini Artırmak için Fit Analytics’i Satın Aldı

Snapchat, internetten alışveriş yapanların uygun kıyafetleri seçmelerine yardımcı olan Berlin şirketiyle, kendi alışveriş özelliğini artırmak istiyor.

Alman şirketi Fit Analiytics
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Snap, sosyal medya platformu Snapchat ile daha fazla ürün satabilmek için kullanıcı tabanını genişletmek istiyor. Böylece bir dönemin en ünlü sosyal medyası e-ticaretle gelir kaynaklarını artıracak. Hatta e-ticaret bu uygulamanın geleceğinin en temel unsurlarından biri olarak görülüyor. Bu sebeple, markaların daha doğru ürün eşleşmelerini kolaylaştırmasına yardımcı olan ve müşteri tercihlerini analiz edip veri depolayan Alman şirketi Fit Analiytics’i satın aldı. Dolayısıyla alışveriş özelliklerini bir sonraki aşamaya taşıdılar. Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yıllık en az %50’lik bir büyüme öngörüyor. 

2010 yılında kurulan Berlin merkezli Fit Analytics, The North Face, ASOS, Calvin Klein ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok ünlü firmayla dijital boyutlandırma alanında iş birliği yapıyor. Şirketin CEO’su Sebastian Schulze, Snap’in atağıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Fit Analytics’in iş ortağı iseniz, bu yalnızca bir başlangıçtır. Snap’in ölçeğinden ve yeteneklerinden yararlanarak yalnızca mevcut müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekle kalmayacağız, aynı zamanda marka ortaklarımız ve perakende şirketlerimizle ilişkilerimizi ve tekliflerimizi derinleştireceğiz. İleriye dönük ana odak noktamız, Fit Analytics işini ölçeklendirmek ve alışveriş platformlarını büyütmek için Snap ile birlikte çalışarak teknolojimizden ve uzmanlığımızdan yararlanmak olacaktır. Ekiplerimiz; yeni nesil alışveriş, moda ve stil tekliflerini ortaklaşa yürütecek.”

Yeni nesil alışveriş noktasında dijital için bir gelişme katedilecek mi bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. TechCrunch’ın haberine bakılacak olursa Fit Analytics’in projeleri arasında, müşterilerin kendi yükledikleri görüntüleri kullanarak kıyafetleri eşleştirmek için tasarlanmış yeni bir sistem geliştirmek var. Yani sanal gerçeklik üzerine de çalışmalar yürütecekler. 100′den fazla Fit Analytics çalışanı Snap’e katılacak ve çalışmaya Berlin dışında devam edecek.

YORUMLAR