Sokak Hayvanlarına Hızlı Yardım Ulaştırma Uygulaması: Helpimal

Yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanları ile ilgili diğer hayvanseverleri anında haberdar etmek istemez misiniz? Helpimal’ın yaptığı tam olarak bu.

helpimal hardım destek platformu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Helpimal, birçok STK’da gönüllü projelere katılan Ecesu Olgun ve yazılım geliştiricisi İlker Kesici tarafından sokak hayvanlarına yardım ulaştırma süresini kısaltmak için kurulan bir iletişim-yardım platformudur. iOS ve Android telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz Helpimal uygulaması ile sokakta bariz ihtiyaçları olan hayvanları gördüğünüzde yakındaki diğer hayvanseverlere haber verebilirsiniz. Bazı durumlarda bu yardıma muhtaç arkadaşları görsek de o an yanına gidemeyebiliriz. İşte böyle anlarda onun fotoğrafını çekip en yakın konumdaki hayvanseverlere ve Helpimal’ın iş birliği içinde olduğu yetkili birimlere çağrı bırakabilirsiniz. 

Platform, yalnızca yardıma muhtaç hayvanlar için değil kaybolan evcil dostlarımız için de bir arama kurtarma ekibi yaratmanızı sağlıyor. Özellikle yakın çevredeki insanları kayıptan haberdar edip yardım istemeniz çok işe yarayacaktır. Ayrıca, mama desteği ve sahiplendirme gibi duyuruları da buradan yapabilirsiniz.

Kurucu ortak İlker Kesici, girişimin hikayesinden şöyle bahsediyor: “Helpimal, Ecesu ile yaklaşık 4 ay önce sokakta yardıma ihtiyaç duyan bir kedi görüp ne yapacağımızı bilemememizle başladı. Bizim gibi daha birçok kişinin bu gibi durumlarda ne yapacağını, nereyi arayacağını bilemediği düşüncesi kafamızda yer etti. Bu düşünceden kısa bir süre sonra İzmir depremini yaşadık. Çadır kentlerde gönüllü olduğumuz sıralarda  gördük ki birçok evcil hayvan kaybolmuştu. Ve yardıma ihtiyaç duyan sayısız hayvan vardı. Bu noktada, birçok hayvansever iletişim ve koordinasyon sorunu yaşadığı için artık Helpimal’ı kesinlikle çıkarma kararını verdik.

Kasım 2020’de hayata geçirilen platform kısa sürede 19 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Toplamda iş birliği sağladığı STK sayısı ise 77. Yeni olması dolayısıyla da herhangi bir yatırım almayan Helpimal, veterinerler ve belediyeler için ücretli abonelik sistemi kurup potansiyel müşterilerle buluşturmayı planlıyor. Bir diğer yakın zamanlı hedef ise Helpimal Market ile pazar yerleri oluşturup bir e-ticaret kanalı açmak. Sonrası elbette yurt dışına açılmak olacak. 

YORUMLAR