Sosyal Medya için Farklı Gönderi Oluşturma Programları 2021

Sosyal medyada şablon kullanmak, sizin sayfanıza ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Sadece bununla da sınırlı kalmaz, seçtiğiniz düzenli şablon gruplarıyla kendi temanızı dahi yaratabilirsiniz. Yazımızda 2021’in en iyi ücretsiz gönderi oluşturma sitelerini derledik.

şablon programları canva fotor
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram ve Facebook bugün kimimiz için sosyalleşmek amacıyla kullanılırken kimimiz onları birer iş alanı olarak kullanır. Bu iki grubunun da ortak özelliği renkli gönderi şablonlarıyla ilgilenmeleri. Yaratıcı şablonlar blog hesabınızı veya e-ticaret mağazanızın sayfasını ilgi çekici hale getirmekte son derece etkilidir. 

Yeni girişimlerinizi, çektiğiniz harika manzara fotoğraflarını, evcil hayvanlarınızı veya sizi yaratıcılığa yönlendiren tüm anlarınızı hatırlayın. Bu anlar için sosyal medya hesaplarınızda birbirinden güzel ve ilham verici şablonları kullandığınız paylaşımlar yapabilirsiniz. 

Bu yazımızda size ücretsiz kullanabileceğiniz 9 gönderi oluşturma programının bir listesini sunacağız. Fotoğraf, alıntı, afiş, Hikaye, reklam için yararlanabileceğiniz bu yaratıcı sayfalara bir göz atmanızı öneririz. 

1. Canva 

Canva, son dönemin en popüler şablon uygulamalarından biri olduğu için yazımızın hemen başında anmak istedik. Canva’yı iOS ve  Android telefonlarıza indirebileceğiniz gibi web sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz.  

Canva’nın içerisinde birçok ihtiyaca yönelik ayrı ayrı şablonlar bulup ölçeklendirebilirsiniz. Afişten kartvizite ve hatta ödev şablonlarına kadar her alanda seçenek yaratır.  Bu anlamda sosyal medyanın da ötesinde bir kullanım bağlamı vardır. Önceden hazırlanan binlerce şablonu olan bu platform, Instagram gönderileriniz için harika bir başvuru sitesi. Sosyal medya ayarını kullanarak farklı arka plan fotoğraflarına, altıntı formlarına, konsept şablonlara ve 100’den fazla yazı tipine ulaşabilirsiniz. 

2. Stencil

Stencil, seçtiğiniz şablona bağlı olarak 140’tan fazla ön ayar yapmanıza olanak verir. 5 milyondan fazla yüksek çözünürlüklü telifsiz fotoğraf ve 1275’ten fazla şablonla sosyal medya için gönderi oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz şablonu istediğiniz sosyal medya aracının istediğiniz özelliğine göre ölçeklendirebilirsiniz. Böylece aynı şablonla hem hikaye hem de gönderi paylaşabilme imkanınız olur. 

Stencil’de ilk üç tasarımı ücretsiz oluşturabilirsiniz. Eğer mailinizle birlikte ücretsiz üye olursanız ayda 10 farklı içerik düzenleyip indirebilirsiniz. 

3. Fotor

Fotor’un ara yüzü Canva ile çok benzer ve en iddialı rakiplerinden. Tamamen ücretsiz üye olabileceğiniz bu siteyi Android ve iOS telefonlarınıza da indirebilirsiniz. Sosyal medya için çok çeşitli şablonlar, yazı tipleri, fotoğraflar ve çıkartmalar sunan mükemmel bir araçtır. Platformu öne çıkaran özelliği, Adobe Photoshop’a benzer -ama daha basit- fotoğraf düzenleme ve rötuş özellikleri olması. 

4. Snappa

Snappa’nın kullanımı şablon siteleri arasında en basit olanlardandır. Buradaki 6 binden fazla şablonla sosyal medya hesaplarınızın hepsinde ayrı ayrı yaratıcı paylaşımlar yapabilirsiniz. Site, içerisinde 5 milyondan fazla fotoğraf ve grafik de barındırıyor. Böylece arka plan görseli ararken sıkıntı yaşamazsınız. Arka plan için kendiniz de ayrıca fotoğraf yükleyebilirsiniz. Yine parlaklık, bulanıklaştırma gibi temel fotoğraf düzenleme işlevlerini kullanarak gönderinize son rötuşları yapabilirsiniz. Ayrıca tasarımlarınızı, her biri için manuel olarak yeniden boyutlandırmadan ve yeniden tasarlamadan birden çok sosyal platform için ideal görüntü boyutlarına getirebilirsiniz. Tek dezavantajı, Snappa’nın ücretsiz planında ayda yalnızca 3 indirme alabilmenizdir, ancak mevcut premium planlar vardır.

5. Adobe Spark

Adobe Spark, Adobe’un çevrim içi sunduğu hizmetlerden biri. İsterseniz Android veya iOS cihazlarınıza da hızlı ve ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Site ve uygulama içinde satın alabileceğiniz şablonlar olmasına rağmen çok fazla da ücretsiz biçimler var. Çok pratik bir kullanımı var ve yine tüm sosyal medya platformları için ölçeklendirip tasarlayabileceğiniz şablonlar dizisi mevcut. 

6. Crello 

Crello, benzeri diğer uygulamalar gibi Instagram, Facebook, YouTube paylaşımlarınızı dikkat çekici şablonlarla tasarlamanıza imkan veriyor. Kullanımı çok basit, olan platformu Android ve iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz. 650 binden fazla birinci sınıf stok görsele  ve 30 binden fazla şablona ulaşabilirsiniz. Crello’da en dikkat çekici özellik görüntü kalitesi diyebiliriz. Diğer sitelere nazaran daha fazla yaratıcı ve güncel şablonlara ulaşabilirsiniz. Ne var ki ücretsiz üyeliğinizle ayda yalnızca 3 tasarım hazırlayıp indirebiliyorsunuz. Yıllık abonelikler ise 8 dolara yakın. Sınırsız indirmeden ancak bu şekilde faydalanabiliyorsunuz. 

7. Venngage

Vengage, özellikle profesyonel ajanslar tarafından tercih edilen bir infografik görsel birleştirme sitesi. Burada anketten yemek menüsüne kadar birçok sektöre özel şablonlara erişebilirsiniz. Elbette sosyal medya için de şablonlar barındırmakta hem de harika çıkartmaları ile birlikte. Platformun içinde ücretsiz ve ücretli şablonlar bir arada bulunuyor. Premium üyeliğe geçerseniz daha fazla özellik hizmetinize sunuluyor. Tasarımı oluşturduktan sonra paylaşıp yayınlayabiliyorsunuz ancak Premium üye olmayan hesaplar kendi bilgisayarına kaydedemiyor. 

8. Placeit

Placeit, sosyal medya hikayelerinizi hazır şablonlar üzerinde tasarlayıp profesyonel bir görünüm yakalamanızı sağlar. Kendi galerinizden de fotoğraf yükleyip arka planda veya gönderi üzerinde kullanabilirsiniz. Küçük boyutlu fotoğrafları ücretsiz indirebilseniz de büyük boyutlular için para ödemeniz gerekir. 

9. Pablo by Buffer

Pablo, kullanımı en kolay platform. Sunduğu hizmet de aynı oranda kısıtlı. Pratik bir gönderi programı arayanlar için birebir diyebiliriz. Instagram, Facebook ve Pinterest gibi medya platformlarında Pablo ile oluşturduğunuz tasarımları kullanabilirsiniz. Bu sitede çeşit çeşit şablonlar yok. Onun yerine birbirinden güzel fontları arka planların üzerine yapıştırabilirsiniz.

E YANİ?
Sosyal medyanın gün geçtikçe daha fazla önem kazanıp talep gördüğü açık bir gerçek. Peki gerek bağlantı kurmak için gerekse işinizin reklamını yapmak için kullandığınız bu platformlarda ne kadar fark yaratabiliyorsunuz? Çevrenizi genişletmek için de iyi tanıtım yapıp gelir sağlamak için de hesaplarınızda farklı şablon biçimlerinden yararlanmanız faydalı ve ilgi çekici olacaktır. Yazımızda 9 farklı siteden bahsettik. Bunların her birinde farklı şablonlar ve yazı tipleriyle gönderilerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Önemli şirketlerin veya bloggerların hesaplarını incelemeniz bu hızlı programları kullanmanızın neden gerekli olduğunu gösterecektir.
YORUMLAR