SoundCloud, Sanatçılarına Dinleme Süresine Göre Ödeme Yapacak

SoundCloud, güncel hizmetiyle birlikte bağımsız sanatçılara dinleyicileri oranı üzerinden ödeme yapacak.

soundcloud ödeme sistemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2007’de kurulan Almanya merkezli SoundCloud, sanatçıların dinlenme sürelerine göre yeni bir ücretlendirme sistemi benimsemek üzerine çalıştıklarını duyurdu. Eğer yakın zamanda hayata geçirirlerse müzik endüstrisinde  tarihi bir adım atmış olacaklar. Şirketi diğer müzik platformlarından ayıran yönü “adil” olmasıydı. Şimdi daha da adil olmak yolunda ilerliyorlar. Yayınlanan bir basın bülteninde, artık alışıldık orantılı ödemeyi değil doğrudan çalma sayısına dayanan bir yönteme dönüş yapacaklarını açıkladılar. The Verge, bu değişiklikten yaklaşık 100 bin bağımsız sanatçının etkileneceğini söylüyor. 

Bugün çoğu müzik platformu, pazar merkezli bir sistemde ya da orantılı olarak ödeme sağlıyor. Yani, kullanıcı tarafından ödenen abonelik her ay platformda en çok dinlenen sanatçıları ödüllendirmek için kullanılır. Bu da zamanla unutulan sanatçılar tarafından sıklıkla eleştirilir. Müzisyenler özellikle pandemi döneminde fiziksel herhangi bir iş yapıp para kazanamayınca akış üzerinden ödeme yapma sistemine tepki gösteren sesler hızla birikti. Spotify bu konudan en yoğun tepkiyi alan şirketti. Çünkü müzisyenlere yaptığı ödemeye tüm tepkilere rağmen bir iyileştirme getirmezken podcast satın alımlarına ve geliştirilmesine ödediği milyonlar haber olmuştu.

Yıllardır tüm müzik platformları bu konu üzerinden eleştirilir ve değişim talep edilir. Görünen o ki ilk adım SoundCloud’dan geliyor. Sonuç olarak şirket, 1 Nisan 2021’den itibaren klasik yöntemde değişikliğe gidecek. CEO Michael Weissman, sanatçılara destek olacak bu yeniliği ilk defa kendilerinin kullanmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi. 

Yeni sistem işe yararsa diğer şirketler de benzer ödeme yöntemlerini benimseyebilir.

YORUMLAR