SpaceX, Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

Elon Musk, CEO’luğunu yaptığı SpaceX'in Starship fırlatma aracı için ilk okyanus uzay limanının gelecek yıl hazır olabileceğini açıkladı.

okyanus uzay limanı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Özel uzay şirketi SpaceX, gelecek yıl için merak uyandırıcı bir projesini duyurdu. Önümüzdeki yıl şirketin uzay aracı, okyanus platformundan fırlatılacak .Şirket, 2020’de, Ay ve Mars gezilerine özel tasarlanan yeni nesil aracı için fırlatma rampalarına ve iniş alanlarına dönüştürmek üzere iki petrol kulesi satın almıştı. Aynı dönem, hipersonik uçuş hedefleri için yüzer uzay limanı planından da bahsetmişti. 

Musk, uzay limanı olarak adlandırılan Deimos’un şu anda yapım aşamasında olduğu açıklamasını tabii ki Twitter üzerinden yaptı: “Okyanus uzay limanı Deimos, gelecek yıl fırlatılmak üzere yapım aşamasında“. Her iki fırlatma rampası da isimlerini kızıl gezegen Mars’ın uydularından alıyor: Deimos ve Phobos. Musk, tweet’ini, okyanus uzay limanının konsept görüntüsünü paylaşan bir hayranına yanıt olarak attı. 

Deimos, Teksas’taki Brownsville Limanı’nda yapım aşamasında olsa da çoğu kişi ünlü CEO’nun zaman çizelgeleri konusunda biraz iyimser olduğunu söylüyor. 

Şirket, son Starship modelinde yumuşak iniş gerçekleştirmeyi başarmıştı. Ondan öncekilerin iniş aşamasında patlamalar yaşanmıştı. Deimos’un görevleri ise hem Dünya ve Ay yörüngesinde başlayıp sonunda Mars’a ulaşmak.

YORUMLAR