Elon Musk, SpaceX’in Denizde Roket İnişleri için En Yeni Drone Gemisini Tanıttı

SpaceX, iniş roketleri için yeni yüzer platformu tanıttı.

roket iniş platformu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

SpaceX tarafından düşen roketleri yakalamak için kullanılan drone filosu, şimdi tuhaf bir şekilde “A Shortfall of Gravitas” olarak adlandırılan üçüncü bir otonom gemiye sahip. Yeni gemi, ünlü bilim kurgu yazarı Iain M. Banks‘ten aldı. Ünlü CEO Elon Musk,  9 Temmuz Cuma günü Twitter’da yeni yüzen roket  iniş pistini ve gemiyi çevreleyen drone gemisinin dramatik bir video yayınladı. 

Musk, Twitter gönderisinde “Otonom SpaceX droneship, A Shortfall of Gravitas” yazdı. Yeni gemi, NASA astronotlarını ve Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo gönderen SpaceX’in amiral gemisi roketi Falcon 9’u desteklemek için Florida’da yerleştirilecek. SpaceX’in bir sonraki beklenen fırlatmaları, SpaceflightNow’un dünya çapındaki fırlatma takvimine göre, Temmuz ayında California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden bir Starlink ve 18 Ağustos’ta Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden CRS-23 ISS kargo görevi olacak. 

Yeni drone gemisinin gelişi, havacılık şirketinin yeni prototip uzay aracı üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmasını takip ediyor.  Bunlardan biri, SpaceX’in yakında bir yörünge testi yapmayı umduğu model olan Starship.

YORUMLAR