SpaceX’in Tamamı Sivillerden Oluşan Uzay Yolculuğu Tamamlandı

SpaceX, uzay turizminin ilk adımını attı. Yörüngeye dört sivil maceraperest gönderildi.

space x sivil mürettebat uzay yolculuğu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

SpaceX Başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell, “ Inspiration4’ün sivil astronotları, gitmek isteyen herkes için uzayın daha erişilebilir olduğu bir geleceğin yolunu açıyor ” dedi. 3 günü  orada geçiren ekip, mavi gezegenimizin manzarasının tadını çıkardılar. Gezginler için Dragon kapsülü, gözleme ayrılmış bir kubbe ile donatıldı. Bu, profesyonel astronotların sahip olmadığı bir ayrıcalık. Öte yandan, profesyoneller gibi, mürettebat da bilime bir şekilde dahil oldu. Mikro yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkileri üzerine bir araştırmaya katıldılar. Yolcular, boş zamanlarını değerlendirmek için küçük hobilerini de beraberlerinde getirdiler. Örneğin Sembroski, diğer yolcuları küçük bir ukulele konçertosu armağan etti. 

Geziye katılan siviller, St Jude Çocuk Hastanesi için yardım topladılar. Kanserli çocukları ücretsiz tedavi eden bu hastane için uzaydan canlı yayın açan ekip 200 milyon dolardan fazla para topladı. 

Uzay seyahati ilklerin yolculuğuna dönüştü. Tamamen sivil mürettabat olmalarının yanı sıra uzay aracı pilotu olarak ilk kez siyah bir kadın görev aldı. Aynı zamanda en genç astronot ve ilk protezli uzay gezgini de seyahatte yerini aldı. 

Uzay aracının fırlatılış ve iniş anları YouTube üzerinden canlı yayınlandı. İniş görüntülerini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR