SpaceX, Uydu Şirketi Swarm Technologies’i Satın Aldı

SpaceX, uydu internet bağlantısı sağlayan startup Swarm Technologies'i satın alıp yan şirketi haline getirecek.

swarm uydu şirketi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, bir yan kuruluşu olacak olan Swarm Technologies’i satın aldı. CNBC’ye göre operasyonun tam fiyatı kamuoyuna açıklanmadı ancak Swarm’ın değeri 85 milyon dolar. Resmi satın alma belgeleri, SpaceX’in Dünya yörüngesindeki uyduları da dahil olmak üzere Swarm’ın tüm teknolojisine ve patentlerine sahip olacağını söylüyor. 

Swarm Technologies’in uyduları SpaceBee olarak adlandırılır ve küçük: 11 santimetreyi geçmiyor. Bunlar da çeşitli elektronik cihazlara entegre edilebilen internetin karasala taşınmasını sağlar. Belki de SpaceX’in satın alınmasının nedeni ikincisidir. Bilindiği üzere Musk’ın şirketi , 2021’de faaliyete geçebilecek bir uydu internet hizmeti olan Starlink’i geliştiriyor.

Swarm, bir startup olmasına rağmen tartışmalardan çok da uzak değil. 2018’de Amerika Birleşik Devletleri FCC’nin onayını almadan birkaç uyduyu uzaya fırlattığı için 900.000 dolar para cezası almıştı. Sadece bu değil, FCC bu fırlatmaları diğer yörüngedeki araçlar için tehlike oluşturduğundan da  açıkça yasaklamıştı, ancak Swarm onları görmezden geldi.

SpaceX, son olarak uzaya yansıtacağı billboard reklamlarıyla gündem olmuştu. Kanadalı Geometric Energy Corporation’ın (GEC) son açıklamalarından çıkan sonuç, reklam uydusunu 2022’de piyasaya sürmek için SpaceX ile bir ortaklığa girdikleri yönünde.

YORUMLAR