Boston Dynamics’in Robot Spot’unun Rakibi Çin’den Geldi: AlphaDog

Çin’in robot köpeği AlphaDog tanıtıldı. AlphaDog, dünyanın en hızlısı olarak anılıyor.

dünyanın en hızlı robotu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Teknoloji evimizdeki süpürgeden çok daha farklı bir boyutta. Artık farklı şehirlerdeki ekip üyelerinin  hologram ile buluşabilmesini, akıllı gözlükleri, vücuttaki kalıcı hasarları aşmaya yarayacak beyin çiplerinden konuşuyoruz. Bunlar elbette gelecekten gelen güzel haberler olsa da robot köpekler şu anda mevcut. Hem emirlerinize uyan hem de istemeyeceğiniz kadar temiz bir köpeğiniz olmasını ister misiniz?  Çin merkezli teknoloji firması Weilan, dünyanın en hızlı köpeği AlphaDog’u üretti. 

ABD merkezli Boston Dynamics firması tarafından geliştirilen Spot adlı ünlü bir robot köpeği daha önce görmüş olsak da AlphaDog özellikle fiyatlandırma noktasında umut verici görünüyor. Spot, 74.500 dolar liste fiyatına sahipken Çinli muadili Alpha, 16 bin yuan yani yaklaşık olarak 2.400 dolar. Tartışma götürmez bir fark olduğu çok açık. Tabii ki şu an için Spot kadar yetenekli sayılmasa da rehberlik etme konusunda daha iyi olduğu söyleniyor.

AlphaDog, şu an Çin’de satışta. Piyasaya sürüldüğü ilk ayda 1.800’den fazla satıldı. Şirkete göre siparişlerin çoğu teknoloji geliştiricilerinden, meraklılardan ve çocuklardan geliyor. Alpha, görevlerini gerçekleştirmek için sensörlerini ve yapay zekayı kullanıyor. Dışarıdan gelecek darbelere de dayanıklı. Weilan’dan Ma Jie’ye göre bu robot köpek yüksekliği, hızını ayarlamak ve çevresine uyum sağlamak için basınç miktarını veya sürtünmeyi ve zemin koşullarını belirleyebildiğinden, onu tekmelediğinizde dengesini koruyabilir. 

Üretici firma, robot köpeklerin gelecekte çok daha fazla talep göreceğini ve birçok fayda sağlayacaklarını öngörüyor. Örneğin görme engellilere yardımcı olmak  noktasında çok yararlı olacaktır. Havlama ve sahibinden gelen sesli komutları yerine getirme özellikleri ise daha da çok dala ayrılıp genişletilecek

YORUMLAR