Spotify, Podcast’leri Otomatik Olarak Metne Dönüştürecek

Spotify, podcast içeriklerinin geliştirileceğini ve otomatik olarak metne dönüştürüleceğini duyurdu.

spotify podcast metin özelliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler müzik akış uygulaması Spotify, önümüzdeki haftalarda podcast içeriklerinin orijinal transkriptlerini oluşturmaya başlayacak. Tam metnin herhangi bir bölümüne dokunduğunuzda o noktadan sonra podcast sesini açabileceksiniz  Yeni özellik, içerik üreticilerinin erişilebilirliğini ve dinlenme sayılarını artıracaktır. Ayrıca kendi başına transkript oluşturmak için kaynaklardan yoksun olan podcast üreticilerine de çok faydalı olacak. Özellik şu anda yalnızca Spotify Original ve Spotify Exclusive podcast’leri için sunuluyor. Şirket, bu yeni özelliği tüm podcast’lerde uygulamak için ellerini hızlandırdığını söyledi. 

Podcast’lerin doğrudan metinlerine ulaşabilmek bazı içeriklerden kendi payımıza almak istediğimiz kısma daha kolay ulaşmamızı sağlayacak. Ayrıca ürünün çift yönlü bir kitlesi olacak. Duyma noktasında sıkıntı yaşayan insanlar da bu şekilde podcast üreticilerinin ve konuklarının sohbetine dahil olabilecek. 

Spotify, kullanıcı arayüzündeki erişilebilirliği de geliştiriyor. Görme engelli ve az gören kişilerin uygulamayı kullanmasını kolaylaştırmak için bazı düğmelerin rengini, metin biçimlendirmesini ve boyutunu değiştiriyor. Görünümdeki bu değişiklik 60’dan fazla dilde yapılan çeviriler için de alan yaratacak. 

Uygulama, iOS işletim sistemindeki metin boyutu seçenekleri ile desteklenebilir. Cihazınızın erişilebilirlik ayarlarından Ekran ve Metin Boyutu bölümündeki Daha Büyük Metin seçeneğiyle son ayarlamaları yapabilirsiniz. Düğmeleri büyüttüğünüzde diğer işlevlere dokunmakta zorlanırsanız aynı işlem basamaklarını uygulayarak metin boyutunu küçültebilirsiniz. Ayrıca, Google I / O 2021 etkinliği sırasında yapılan duyuruya göre , Spotify yakında Google’ın Wear cihazlarına oynatma listelerini ve podcast’leri indirmenize izin verecek .

YORUMLAR