Spotify’da “Ücretli Podcast Aboneliği” Dönemi Başlıyor

Nisan ayında sınırlı sayıdaki içerik üreticileri üzerinde test edilen ücretli podcast aboneliği ülkedeki podcast yayıncılarının tamamı için açılıyor.

spotify podcast yayıncılığı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Spotify, ABD bölgesindeki bütün podcast üreticilerinin ‘’Podcast Abonelikleri’’ özelliğine erişim sağlamasına destek veriyor. Nisan ayında ABD bölgesinde sınırlı sayıda kullanıcıya sunulan özellik dün yapılan açıklama ile ülkenin tamamındaki yayıncılar için aktif hale getirildi.

Spotify’ın podcast oluşturma aracı olan Anchor aracılığı ile her boyuttaki podcast’lerin belirli kısımları sadece abone içeriği olarak yüklenebilecek. Spotify ve diğer platformlarda da podcast yayınlanabilecek. İçerik üreticilerinden gelen geri dönüşlere dikkat eden şirket, fiyatlandırma ve işlevsellik konusunda bazı önemli değişiklikler yapmayı düşündüğünü de söyledi.

Yeni Güncellemeler Yolda

Daha önceki dönemlerde içerik üreticiler aylık 2,99, 4,99 ve 7,99 dolar ile sınırlı olan üç ayrı fiyattan birini seçebiliyordu. Fakat içerik üreticilerinin fiyatlandırmada daha fazla esneklik istemesi ile beraber fiyat aralığı 0,49 dolardan başlayarak 150 dolara kadar yükselen 20 ayrı seçeneğe sahip oldu.

spotify

Podcast yayıncılarının gelirlerini abonelik sistemleriyle en üst seviyelere çıkarabilen Spotify, 2023 yılına kadar yayıncıların aboneliklerden %100 gelir elde edebilmelerini sağlayacak. 2023 yılından sonra ise Spotify platformu %5’lik bir hizmet ücreti ile uygulamayı geliştirecek.

Test denemelerinden sonra gelen bir diğer güncelleme ise, içerik üreticileri ve abonelerin arasında özel bir etkileşim alanı kurulması üzerine odu. Spotify platformu içerik üreticilerinin aboneleri ile özel etkileşim kurabilmesi ve daha fazla avantajlardan yararlanabilmeleri için iletişim adresleri listesi indirme seçenekleri de sunuluyor.

YORUMLAR