Spotify’dan Sesli Reklam Pazarı: Audience Network

Spotify, podcast üzerinden nasıl para kazanacağı hakkında birkaç detay verdi. Haberimizde.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Spotify, pandemi dönemindeki yalnızlıktan yararlanarak 2020’nin son çeyreğinde podcast dinleme saatlerinde iki katın üzerinde artış yakaladı. Bu da yıllık %24 artış sağlamış oldu. Bunun yanı sıra toplam aylık kullanıcı hacmi de genişledi. Şimdiyse yeni hizmeti Audience Network ile birlikte platform, reklamcılar ve medya sektörü için daha yararlı hale gelecek. Bu özellik ile birlikte reklam verenler ve bu alanla ilgilenenler demografik ve hedef kitleye yönelik verilere ve ölçümlere ulaşabilecek.

Yeni hizmetle birlikte reklam verenler, Megaphone’u kullanabilecek. Spotify, platformu 2020’nin sonunda bünyesine katmıştı. Ayrıca Anchor aracılığıyla podcast’lere ve reklam destekli müziklere erişime imkan bulacak. Şirket, planları arasında self servis platformu Spotify Ad Studio’nun da olduğundan bahsetti.

Ad Studio, dinleyicilerine hem sesli hem de video reklamlarla ulaşmak için 2017’den beri reklamcılar tarafından kullanılıyor ve hızla büyüyor. Bu gibi reklamlardan para kazanmak isteyen şirket, podcast yayıncılarının yanı sıra platformun hem içindeki hem de dışındaki milyonluk hedef kitleye ulaşmak isteyen reklamverenler için de kendi pazarını genişletmek ve bir alternatif olarak sunmak istiyor.

YORUMLAR