Starship, Uzayda Uçup Atıkları Toplayacak

SpaceX’in Starship adlı aracı, uzay atıklarının toplanabileceğini söyledi.

elon musk aciklama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship adlı uzay aracının başa çıkılması gittikçe zor bir hal alan uzay atıkları için çözüm üretebileceğini söylüyor. Uzayda seyahat ederken çöp toplama fikri bilim kurgu filmlerini andırsa da büyük dünyamızda bunu düşünen ve dert edinen insanlar da mevcut.  SpaceX’in yakında çıkacak olan Starship gemisi, tam da bunu yapabilecek.

Musk, Twitter’da kendisine soru soran bir kullanıcısına,  “Starship’i uzayda uçurabilir ve hareketli kaporta kapısıyla enkazı parçalayabiliriz.” yanıtını verdi. 

Starship’in çöp toplama yeteneği ilk defa gündem olmuyor. Daha önce de, Ekim 2020, SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell, Starship’in Dünya’nın yörüngesinden enkaz toplamaya ve Dünya’ya dönene kadar kargo bölmesinde depolamaya yardımcı olabileceğini belirtmişti. Shotwell, Time Magazine’e verdiği demeçlerden birinde konuyla ilgili şöyle demişti: “Kolay olmayacak, ancak Starship’in bunu yapma olasılığını sunduğuna inanıyorum.” 

İki parçalı bir mega roket sistemi olan Starship, SpaceX’in hedeflerinin çoğunun merkezinde yer alıyor.  16 katlı uzay gemisinin en son prototipi olan SN15, 2021 Mayıs ayında başarıyla fırlatılıp indi. 

YORUMLAR