Haftanın Girişimcisi: Reddit’in Kurucularından Steve Huffman

Reddit’in iki kurucusundan biri olan Steve Huffman’ın başarı hikayesini inceliyoruz. Bu yazıda çalışkan bir gencin mutlu sonla biten azmini okuyacaksınız.

reddit kurucusu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Steve Huffman, okul yıllarında hesap makinesi yazan çalışkan bir çocuktu. Bugün ise dünyanın en zengin insanları arasında. Hem de sadece 38 yaşında. 

Amerikalı Zeki Çocuk Steve

Steve Huffman, 12 Kasım 1983’te ABD’de doğdu. Okulda öğrendiği aritmetik problemleri çözmek için hesap makineleri yazmaya başlayan inatçı ve zeki bir çocuktu. Virginia Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi bölümünden mezun oldu. Alternatif fikir düşünmek ve yaratıcılık konusunda iddialı olsa da girişimcilik ruhuyla doğduğunu net bir şekilde söyleyemiyoruz. Girişim planları kurması için ileride yakın arkadaşı ve ortağı olacak Alexis Ohanian ile tanışması gerekecek. 2005 yılında Reddit’i birlikte kurduğu Alex Ohanian ile üniversitede tanıştı. 

Steve ve Alexis

Steve’in girişimcilik dünyasına yolculuğu, arkadaşı ve grup arkadaşı Alexis Ohanian ve programlama kahramanı Paul Graham’ın desteğiyle başladı. Steve başlangıçta bir mobil yemek siparişi uygulaması geliştirmeyi hayal etti ve bu fikrini Alexis ile paylaştı. Alexis, bu fikri sevdiği öğretmenlerinden biriyle paylaştı ve olumlu yanıt aldı. Bu haberi,  Steve’e vererek öğretmenin onlara yardım etmeyi kabul ettiğini söyledi. Ardından, ona programlama kahramanı Paul Graham’ın Boston’daki konferansından bahsetti. 

İkisi de Paul’le konuşmak için Boston’a gittiler. Başta reddedilseler de  evlerine geri dönerken, Paul’den onları fikirden daha çok sevdiğini söyleyen bir telefon aldılar. Böylece yeniden iletişime geçmeye başladılar. Paul onlara, internet’in ön sayfasını oluşturmayı kabul etti. Bu yardım, üç haftada kurulan Reddit’in doğmasına yol açtı. İşlerinin temeli ve en önemli parçası olmasıyla birlikte ilk başta basit bir siteydi. Yalnızca insanların yemek sipariş edebileceği bir mobil uygulama olarak tasarlandı. Zamanla iki arkadaş için büyük bir başarıya dönüştü. 

Steve, web uygulamasını oluşturmak için gereken kaynakların az olduğunu ancak dönüm noktasının iş kurmaya geldiğinde başladığını söylüyor. 

Reddit

Hoffman ve Ohanian Delicious ve teknoloji ile ilgili bir haber platformu olan SlashDot gibi hizmetlerden esinlenerek Reddit’in iskeletini meydana getirdi. İkili, 12 bin dolarlık marjinal bir bütçeyle internette okuyucuların organize içerik bulabileceği bir alan yaratmak için yola çıktı. Üç hafta içinde kurdukları Reddit, sosyal medyanın zorlu yollarını değiştirdi ve şimdiye kadar var olan diğer tüm sosyal medya platformlarına gölge düşürecek kadar devasa bir insan topluluğu yarattı. 

Site son derece kaba ve mükemmel olmaktan uzaktı. Ancak altı ay içinde, kullanıcı tepkisi önemli ölçüde arttı ve Reddit kısa sürede popüler hale geldi. Gerçekten de aynı dönemde kurulan Facebook ve Twitter’a göre daha özensiz bir görünüme sahip olsa da kendine has bir kitle yaratabildi. 

Reddit, kullanıcıları arasında tartışmalara da yer açan ilk sosyal haber toplama sitesi olarak hizmet etti. Kayıtlı kullanıcılar, bilgileri paylaşabilecek ve  bunları kendileri yönetebileceklerdi. İnsanlar gönderileri derecelendirebilir ve en çok beğenilen gönderiler, diğerlerinin okuyabileceği gönderileri oluşturur. Sistem yıllardır bu şekilde işliyor. 

Reddit, sahip olduğu kenetlenmiş topluluk nedeniyle sosyal kaygıları dile getirmek için ideal bir platform haline geldi. Üyeler , devlet okullarını desteklemek için bağış alan bir STK olan DonorsChoose’a 600.000 doların üzerinde bağışta bulundu. Faraja Yetimhanesi’ne hırsızlık olayının ardından 24 saat içinde toplu bağış yapıldı.

Reddit’den Sonra

Reddit, 2006 yılında Conde Nast tarafından satın alındı. Ancak bu, Steve’in düşmesine ya da sessizce oturmasına izin vermedi. Hipmunk adında bir başka başarılı girişim daha kurdu. Hipmunk, kullanıcının otelleri ve biletleri tek seferde bulmasını sağlayan seyahat tabanlı bir web sitesi. 

Yalnızca muhteşem bir yazılımcı olmakla yetinmeyen Huffman, dünyanın sayısız günlük problemlerden kurtulmasını sağlayacak yenilikçi fikirleriyle başarılı bir girişimci. 

Huffman: “Bütün bilgilerinizi ve sırlarınızı biliyoruz.”

Steve Huffman, 2016 yılında katıldığı TheNextWeb röportajında Reddit plarformundan bahsetti. İnternet sitelerinin nasıl para kazandığına açıklayan kurucu, kullanıcılarının kişisel bilgilerine sahip olduklarını ve bu bilgilere göre reklam verdiklerini açıkladı: “Bütün ilgi alanlarınızı biliyoruz. Sadece Facebook üzerinden paylaşmaya gönüllü olduklarınızı değil, aynı zamanda en karanlık sırlarınızı da biliyoruz.”

Nasıl Biri?

Steve, çocukluğundan beri programlamayı günlük hayatın problemlerini çözmenin bir yolu olarak kullanmaya başladı. İlk olarak hesap makinesi yazarken daha sonra eşiyle çıktığı seyahatlerde bir sudoku çözme programı yazdı: “Karım Sudoku’yu gerçekten seviyor ve uçakta onun yanında oturduğumu hatırlıyorum, ‘Bu çok zaman kaybı, neden sen yapıyorsun? ‘ diye sordum ve onun tüm sudokusunu çözecek bir program yazdım!”

Web sitesini 2009’da Condé Nast’e satmasına ve ardından yeni CEO’su olarak geri dönmesine rağmen, Reddit’in büyümesi etkilenmedi. Vaat ettiği tüm potansiyelle, haklı olarak kendi kendini idame ettiren bir organizma haline geldi.

Huffman ayrıca Udacity e-öğrenme platformu için web geliştirme eğitmeni ve Hackbright Academy gibi kodlama bootcamp’larında acemi programcılara danışmanlık yaptı. 

E YANİ?
Birçok kişi, başarılı bir girişimci olmayı hayal eder. Orijinal fikirleri ve yetenekleri olsa da ilk adımı atmak için cesarete ihtiyaçları vardır. Bu sebeple, günümüzün birçok başarılı girişimi en az iki arkadaşın ortaklığı ile kurulu. Steve Huffman’ın da hayali olan girişimi başlatması için bir ortağa ihtiyacı vardı: Alexis Ohanian. Üniversiteden arkadaşı Alexis ile birlikte Reddit’i kurarak pratik zekasını kitlelere ulaşacak bir girişime dönüştürdü. Öyle ki platformları çok sayıda ve son derece etkileşimli kullanıcılarıyla bir anda kendine ait bir kültür yaratabildi.
YORUMLAR