Stratejik Pazarlama Nedir?

Stratejik pazarlama yöntemi, işletmeler arası pazarlama yöntemi ve operasyonel pazarlamayı da içerisinde barındıran bir tekniktir.

stratejik pazarlama, pazarlama, dijital pazarlama, reklamcılık
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Stratejik pazarlama sayesinde firmaların rakiplerine göre kendilerini ön plana çıkarabilecekleri ve rakiplerinden ayrılabilecekleri temel hedefler belirlenir. Böylelikle hedefe giden yollar net bir şekilde ortaya çıkarılmış olur.

Stratejik pazarlama firmaların yeteneklerini, müşteri pazarını, ihtiyaçlarını ve rekabet pazarını kapsayan bir yöntemdir. Stratejik pazarlama yapacağınız zaman ilk olarak ihtiyaçları keşfetmelisiniz. İhtiyaçlara uygun olarak hangi ürünü veya hizmeti üreteceğinize dair planlar yapabilirsiniz. Bu pazarlama yönteminde rekabet ederken nerede, nasıl ve ne zaman rekabet edileceği gibi sorular oldukça önemlidir.

İşletmeler arasındaki pazarlama yöntemi stratejik ve operasyonel pazarlamayı da kapsar. Operasyonel pazarlama günümüze odaklanır. Tanımlanan iş hedeflerini gerçekleştirme amacı taşıyan pazarlama yöntemleri işi geliştirmeyle ilgiliyken, bu pazarlama türü firmanın rakiplerinin önüne geçilebilmesini hedef alır.

Stratejik Pazarlama Neden Önemlidir?

Stratejik pazarlamanın tanımını yaptıktan sonra, bu tekniklerin neden bu kadar yararlı olduğunun açıklamasını yapmak akıllardaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilmek adına yararlı olacaktır.

Öncelikle her şeyden önce firmanın iyi bir pazarlama stratejisi olması önemlidir. Doğru bir pazarlama stratejisine sahip değilseniz başarılı olabilmeniz ve yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkün olmayabilir. Zaten pazarlamadaki asıl hedef firmayı olabildiğince yüksek kar oranlarına taşımaktır. Pazarlama yapılacağı zaman stratejik bir yaklaşım anlayışını benimsemezseniz istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız.

Yüksek getiri elde etmek istiyorsanız, hedef kitlenizi ve nasıl rekabet edeceğinizi en doğru şekilde analiz etmeniz gerekir. İşletmenin bütün personellerini bir bütün olarak hareket edebilmeleri ve iş birliği içerisinde olabilmesi için çalışmalar yapılması da gerekir. Birlikte yüksek verimlilik elde edebilecek şekilde çalışmak bireysel başarılardan daha fazla avantaj getirebilir.

Stratejik Pazarlama Nasıl Yapılır?

Stratejik pazarlama için ilk olarak vizyon, misyon ve değerlerinizi belirlemelisiniz. Herhangi bir işe başlarken amacınızı ve bu amaç için nereye ulaşabileceğinizi analiz etmelisiniz. Bu özel kavramların, firma içerisinde yer alan her bireyin çok iyi anlaması doğru kararlar alabilmeniz konusunda daha hızlı hareket edebilmenizi sağlar.

Nereye ulaşmak istediğinize dair vizyona sahipseniz hedeflerinizin neler olduğunu ve hangi yola ulaşmak istediğinizi de belirlemelisiniz. Gösterdiğiniz performansı ölçebilmeniz ve karar alabilmenizi belirleyeceğiniz ölçütler neler olacak?

Ürün tekliflerinizi net belirlemeniz gerçekten işe yarar. Ancak birçok işletme sahibi bu durumu zor görebilir. İşlerin kısa sürede yoluna girmesi, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip olunması zor olabilir. Bunun için seçenekleri bölümlere ayırabilirsiniz. Müşteri kazanmada etkili bir yol kat etmek istiyorsanız açık bir şekilde bu adımları tamamlamalısınız.

İdeal hedef kitleyi daraltmanız bu süreçte olmazsa olmazlar arasındadır. Firmalar bu detayı yerine getiremediklerinde, harcanan enerjiden bütçe ve kaynakların kullanımından zarar edebilirler. Bütçeyi ince bir şekilde genişletmeye çalışarak, ürün ve hizmetleri ihtiyacı olabilecek herkese pazarlamayı denemelisiniz. Şans ve zamanlamaya güvenmeniz yeterli olmayabilir. Hedef kitleniz ve onların nelerden etkilendiklerini tespit etmelisiniz.

Hedef kitleyi belirledikten sonra pazar içerisinde ne şekilde konumlandırma yapacağınızı belirlemelisiniz. Sektör içerisinde asla yalnız olmadığınızı da aklınızdan çıkarmamalısınız. Rekabet içerisinde olduğunuz markalara göre müşterilerinizin nazarındaki konumlandırmalar en doğru şekilde yapılmalıdır. Yani sizleri onlardan farklı kılabilecek şeylerin neler olduğunu iyi tespit etmelisiniz. Müşterilerin niye rakiplerinizi değil de sizi seçmeleri gerektiğini iyi bir şekilde anlatmanız gerekir.

Buraya kadar belirtilen aşamaları planlarınıza dahil ettiyseniz ve özümsediyseniz, temel gidişatın ne olacağını saptamak için iyi bir konuma geldiniz demektir. En doğru yöntemleri uygulamanıza rağmen olumlu sonuçlar ile karşılaşamayabilirsiniz. Fikirlerinizi en mantıklı şekilde düşünerek kağıt üzerinde izin için iyi olan sahip olduğunuz kaynaklarla gerçekte uygulayabileceklerinizi belirlemelisiniz. Parlak fikirlerinizle ilerleyerek stratejilerin uzun süre boyunca olumlu performans göstereceğini unutmamalısınız.

E YANİ?
Tüketiciye odaklanma gibi temel amaçları olan stratejik pazarlama dünyasına adım atmadan önce bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Misyonların revize edilmesi ve genişletilmesi gibi konuları ele aldığımız bu özel yazımızda aynı zamanda stratejik pazarlama için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi de ayrıntılı bir şekilde sizin için değerlendirdik.
YORUMLAR