Kıbrıs Merkezli Su Altı Robotları Üretim Girişimi: Caretta Robotics

Kıbrıs’ta özel çalışmalara başlayan Caretta girişimi, ürettiği yeni Orca adlı robotu ile su altında keşifler yapmaya hazırlanıyor.

caretta
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kuzey Kıbrıs çıkışlı Caretta Robotics, uzaktan kumandalı ve otonom kontrol imkanı veren modüler su altı robot geliştiren bir girişim olarak öne çıkıyor. Foriba ve Figopara’dan tanınan girişimci ve yatırımcı Ahmet Bilgen ile Tezel Çelebi tarafından 2020 yılının Ağustos ayında kurulan Caretta su altı arkeoloji ve doğal yaşamın araştırılması alanlarında faaliyet göstererek, Kıbrıs’ın su altındaki zenginliklerini keşfetmeyi hedefliyor.

Kamu ve Özel Sektörlere de Hizmet Verecek

Orca adı verilen su altı robotu, denizcilik sektöründe ve deniz ile bağlantılı olan diğer iş kollarında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara çözüm üretecek. Robot ihtiyacı duyulabilecek bütün su altı hizmetleri için çözümleri kısa sürede sağlayacak olan Orca, görevleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra detaylı analiz ve rapor da oluşturuyor. İlgi çekici bir girişim olarak değerlendirilen Orca’nın gelecekte neler yapabileceği ise şimdilik belirsiz.

Özel tasarıma sahip olan robot, şiddeti ayarlanabilir LED ışıklara ve canlı HD görüntü elde edebileceği 1080p özellikli kameraya sahip. Kendi sınıfında en zorlayıcı görevleri dahi yerine getirebilmek için özel donanıma sahip olan Orca işlevsel yapısıyla kolay bir kontrol imkanı da sunacak.

Yeni hizmeti, güdümlü projelerin içerikleri doğrultusunda su altı denetimi, gözetimi ve raporlama şeklinde ilerleyecek. Kamu ve özel sektörlerin ihtiyaç duyabilecekleri uzun soluklu deniz altı gözetimi ve raporlanması hizmetleri saatlik ya da proje bazlı kiralama iş modeli ile sunulacak.

YORUMLAR