Teknoloji Şirketi Sylvester, Kedilerin Sağlık Durumunu Tek Bir Fotoğrafla Anlayabiliyor

Kanadalı ekip kedilere özel yeni bir yapay zekaya imza attı. Sylvester adlı şirket tarafından geliştirilen uygulama kedilerin sağlığı hakkında ipuçları veriyor.

sylvester, tably
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yapay zekanın bu defa kedilerin hizmetinde olduğu ortaya çıktı. Kanada’nın Calgary kentindeki kediler için özel bir mobil uygulama geliştirildi. Tably isimli yapay zeka sayesinde kedilerin ruh hali kolay bir şekilde algılanabiliyor. Bu çerçevede kedi sahiplerinin herhangi bir sorun olup olmadığını anlamaları mümkün hale geliyor.

tably

Evcil hayvanların fotoğrafını çekmeniz onların sağlığı ve ruh hali hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için yeterli oluyor.

Yüz Tanıma Teknolojisi ile Yapay Zeka Bir Arada

Uygulamanın geliştirici ekibinde yer alan Miche Priest, Reuters’a sunduğu demeçlerde, ‘’Yüz tanıma teknoloji ile yapay zekayı bir arada kullanmayı planladık. Kediniz rahatsızlandığı zaman yapay zeka bu durumu pratik bir şekilde analiz edebiliyor. Ancak bazen kedilerin sadece size kızgın olması da söz konusu olabilir. Aradaki bu ufak farkı anlayabilmeniz için kedilerin düzenli bir şekilde fotoğrafını çekmeniz gerekiyor.’’ ifadelerine yer verdi.

Yeni ortaya çıkan uygulama tanıtımının ardından kısa bir süre içerisinde veterinerler tarafından da geçer not aldı. Veteriner hekim Liz Ruelle, ‘’Bu harika bir fikir. Bizler de sürekli kediler ile çalıştığımız için ufak işaretleri fark edebilme konusunda ustayız. Fakat yapay zeka kedilerin ağrı hissedip hissetmedikleri konusunda da iyi bir iş çıkarıyor.’’ dedi.

Bu durumla birlikte, kulakların, gözlerin, bıyıkların ve baş bölgesinin pozisyonunu da en iyi şekilde ortaya çıkarabilen yapay zekanın %70 doğruluk payı ile çalıştığı söyleniyor. Geliştiriciler ise öğrenen yapay zekanın her gün daha da başarılı olabileceğinin altını çiziyor.

YORUMLAR