Tanzanya Devlet Başkanı, Merkez Bankasını Kripto Para Birimlerini Benimsemeye Davet Etti

Tanzanya Devlet Başkanı, Merkez Bankasını kripto paraya hazırlanmaya çağırdı.

kripto para çağrısı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hasan,  ülkenin merkez bankasını kripto paraları benimsemeye çağırdı. El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesini takip eden bu konuşma, kripto para birimlerinin geleceğine olan inancın ülkeler bazında gün geçtikçe güçlendiğini daha da net gösteriyor. 

Samia Suluhu Hasan, pazar günü Tanzanya Bankasına yaptığı konuşmada, değişikliklere uygun şekilde hazırlanmış olarak yakalanmak gerektiğini söyledi: “Biliyorum, ülke çapında… bu yolları kabul etmediler ya da kullanmaya başlamadılar. Ancak merkez bankasına çağrım, bu gelişme üzerinde çalışmaya başlamanızdır.”

Tanzanya vatandaşları da tıpkı El Salvador halkı gibi henüz merkezi olmayan finansmanı benimsememiş durumda. Yani sadece mali yetkililer değil, halk da hazır görünmüyor. Yine de El Salvador’un Bitcoin kararı, Tanzanya’nın benzer çağrısı ve Elon Musk’ın Bitcoin ödemeleri hakkında attığı tweet kripto piyasasını hareketlendirdi. Bir süredir sürekli düşüş grafiği çizen Bitcoin 40 bin doların üzerine çıktı. 

YORUMLAR