Tarık Tolunay, Ara Güler’in Eşsiz Eserini NFT’ye Dönüştürüyor

Fractal İstanbul-Pandemi NFT’si ile yeni alanın Türkiye’deki öncülerinden olan Tarık Tolunay bu kez Ara Güler’in bir kitabını dönüştürecek.

ara güler nft açık artırma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tarık Tolunay, Bigumigu’dan Oğuz Gazan’a verdiği röportajda yeni NFT projesinden de bahsetti. Gırgır dergisinin ünlü çizerlerinden Tolunay, Mart 2021’de  “Fractal İstanbul-Pandemi” isimli NFT imzasıyla açık artırmaya çıkarıp 20 Ethereum’a yani yaklaşık 36 bin dolara satmıştı. Fractal’da da ünlü fotoğrafçıya saygı duruşunda bulunan kentçizer, şimdi buradan kazandıklarıyla kendini finanse ederek Ara Güler’in imzasını taşıyan Siyah-Beyaz İstanbul kitabını NFT’ye dönüştürecek. Bu kez, yaratımda değil proje yönetimi tarafında aktif olacak. 

Tarık Tolunay, Ara Güler’in 45 İstanbul fotoğrafını barındıran kitabından NFT’nin cisimleşmiş hali olarak söz ediyor. Çünkü sadece tek bir kopyası var ve görüntü kalitesi muazzam derecede iyi. Çok kaliteli baskı teknolojileri kullanılmış. Şimdi kitabın tek sahibi ve Ara Güler’in yakın dostu Zekai Demir ile ortak olan Tolunay, bu önemli girişimin duyurulmasının çok önemli olduğunun altını çiziyor. Küresel bir açık artırmaya çıkacak olsa da eserin Türkiye’de kalmasını tercih ettiğini de ekliyor. NFT kitabı satan alan kişi aynı zamanda kitabın fizikisine de sahip olacak. 

NFT’ye dönüşme serüvenine başlayan eserin hangi platformu tercih edeceğine kara verilmese de açık artırmaya Mayıs 2021 sonunda çıkacağı belirtiliyor. Zekai Demir ve Tarık Tolunay ile yapılan bir röportajı YouTube’dan dinleyebilirsiniz.

YORUMLAR