Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir? Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Tedarik zinciri yönetimi doğru stok ve depo yönetimini yapabilmenize imkan sağlarken işlerinizi sürekli olarak en güvenilir şekilde geliştirebilmenize destek sağlar.

tedarik zinciri yönetimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaret dünyasında tedarik zinciri, ürünlerin üretim aşamasından, tüketicilere ulaşana kadar olan tüm süreci kapsar. Bu sebeple, sürecin en iyi şekilde planlanması gerekir. Tedarik zinciri yönetimi konusunda doğru adımlar atmanız, maliyetleri düşük tutmanız, uzun vadeli bir şekilde kazanç elde edebilmenize destek sağlar.

tedarik yönetimi

Tedarik zinciri ürünlerin üreticilerden toptancılara ve dağıtıcılar ile perakendecilerden son kullanıcıya kadar ulaşmasını sağlayan bir yönetim sürecidir. Ürünün üretim aşamasından son tüketicinin eline ulaştığı bütün aşamaları kapsadığı için B2C yapan e-ticaret firmaları bu kapsamda, zincirin tüketiciye ulaşmadan önceki son halkasında bulunurlar. Tedarik süreçleri aynı zamanda ürünün satış kısmı, stok yönetimi, malzeme temini, dağıtımı ve müşteri hizmetleri gibi farklı iş kollarını da kapsar.

Tedarik Zinciri Süreci Neleri Kapsıyor?

Ürünün üretim aşamasında start alan bu süreç, ürünün tüketicilerin eline ulaşmasına kadar olan tüm aşamalarını detaylı bir şekilde kapsar. Bu noktada aşağıdaki adımlar ortaya çıkar;

  • Üretim fabrikası
  • Toptancılar
  • Dağıtıcılar
  • Perakendeciler
  • Son tüketici

Ürün ilk kısımda firmaya ait fabrikada üretilir ve daha sonra dağıtıcı kanallar toptancılara ulaştırırlar. Bu adımdan sonra doğrudan tüketicilere satış yapan perakende firmaları ürünü sizlere ulaştırır. Süreç içerisindeki maliyetler araya ne kadar kanal gireceğine göre değişkenlik gösterebilir.

Üretici firma, ürün için fiyatı belirler ve daha sonra her kanal kendi kar marjını oluşturarak ürünü bir sonraki kanala aktarır. Maliyetlere ek olarak, ürünün yer aldığı depo masrafları ve nakliye ücretleri de ortaya çıkar. Bu yüzden tedarik zincirinin iyi bir biçimde planlanması ve yönetilmesi gerekir.

tedarik zinciri yönetimi

Günümüzde faaliyet gösteren firmalar, kendi e-ticaret sitelerini kurduktan sonra B2C kanallarından satış yaparak aradaki masrafları düşürürler. Doğrudan tüketiciye ulaşmanız ürünlerinizi daha ucuz bir biçimde satışa çıkarabilmenizi sağlar. Bunun yanı sıra B2B kanalları üzerinden de doğrudan toptancılara ve dağıtıcılara ulaşabilirsiniz.

B2C iş modelinde yer alan e-ticaret firmaları arada bulunan toptancıları ve dağıtıcıları çıkarabilmek için doğrudan üretici firmalar ile iletişime geçer. Ürünleri üreticiden elde ederek, aradaki toptancı kanalları için ekstra maliyet kaleminden kurtulurlar. Böylelikle ürünler tüketicilere daha uygun bir şekilde satılabilir hale gelir.

Tedarik zinciri yönetiminde araya girebilecek kanalların sayısının artması ürünlerin kar marjlarında düşüşe yol açabilir. Bu sebeple, kendi e-ticaret siteniz için tedarik zinciri yönetiminizi planlarken farklı maliyetleri de hesaplamanız ve kar marjınızı yüksek tutabilecek çözümlere yoğunlaşmanız önemlidir.

Tedarik Zinciri Yönetiminin Temel Unsurları

Tedarik zinciri yönetimi söz konusu olduğu zaman ürünün üreticilerden tüketicilere ulaşabilmesi kısmında arka planda dikkat etmeniz gereken birçok farklı detay vardır. Bu unsurları planlı bir biçimde değerlendirmeniz ve stratejilerinizi bunlara göre yönetmeniz işlerinizi büyütebilmenizi de sağlar. Temel öğeler arasında aşağıdakiler yer alır;

  • Ürün sipariş yönetimi
  • Stok yönetimi
  • Süreç planlaması
  • Depo yönetimi
  • Nakliye ve kargo yönetimi

Bir e-ticaret firması olarak yukarıdaki temel unsurlardan siz sorumlu olursunuz. Ürünlere belirli bir talep yarattığınız zaman tüketicilerin ilgisini çekebilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz. Pazarlama ve satış stratejilerini bu aşamada oluşturmuş olmalısınız. Bu ayrıntıların yanı sıra ürün tedariği, ürünlerin hangi sürede sizlere ulaşabileceği, stok yönetimi ve depo yönetimi ile kargo işlemlerini de planlarınıza dahil etmelisiniz.

tedarik zinciri yönetimi

Tedarik Zinciri Avantajları Nelerdir?

Tedarik zinciri ve yönetimi sistemini kurduğunuz zaman işleriniz daha verimli bir hale gelmeye başlar. Stok takibi ve ürün satış oranlarına göre, yeni stok siparişleri verebilmek için gereken süreyi optimum düzeyde ortaya çıkarabilirsiniz.

Tedarik sürecini optimize etmeniz maliyetinizi düşürebilir. Anlık olarak deponuzdan çıkış yapabilecek ürünlerin sayılarını artırarak, kapasiteyi ve işlem hacmini de yükseltebilirsiniz. Tedarikçiler ya da üreticiler ile olan iş ilişkilerinizi geliştirebileceğiniz tedarik zinciri doğru stok ve depo yönetimi yaparak gecikme yaşamadan işlerinizin sürekliliğine de katkı sağlar.

E YANİ?
Doğru planlanmış bir tedarik zinciri yönetimi işlerinizden yüksek verimlilik elde edebilmenizi sağlar. Ürün tedarik sürecini yönetebilmenizi sağlayan bu sistem aynı zamanda süreç planlaması, stok yönetimi, depo yönetimi, nakliye ve kargo yönetimi konusunda da avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar. Tüm bu pozitif etkilere ek olarak tedarik sürecinizi optimize edebilmeniz aynı zamanda maliyetleri de düşürebilmenize destek verir. Deponuzdan çıkacak olan ürün adedini artırabileceğiniz sistem işlem kapasitelerini büyütebilmenize en iyi şekilde imkan tanır. Eğer e-ticaret sitenizde satış yaparak kar marjınızı yükseltmek istiyorsanız bu sistemden doğru şekilde yararlanmanız sizler için büyük bir önem taşır.
YORUMLAR