Tekerlekli Sandalye Kullananlar için Tek Kişilik Elektrikli Araba: Kenguru

Kenguru, tekerlekli sandalye kullananlar için elektrikli bir arabadır.

tek kişilik güvenli araba
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kenguru, tekerlekli sandalyeye bağlı insanlar için özel olarak geliştirilmiş bir elektrikli otomobildir. Alternatifleri arasında kullanım kolaylığı ve güvenlik önlemleri ile ayrılan arabada sadece bir sürücü için yer var. 

Bu küçük arabanın tek kapısı, tekerlekli sandalyeye kolay erişim sağlayan bir rampayı otomatik olarak indiren uzaktan kumanda ile açılır. Hızlandırıcı ve fren pedalları arabanın gidonlarında bulunan kumandalar ile değiştirilmiş ve ayrıca tekerlekli sandalye araca kilitlenmeden aracın çalışmamasını sağlayan bir cihaz da bulunmakta. Küçük elektrikli otomobil, yaklaşık 45 km/s azami hıza ve 70 ila 100 kilometre arasında bir menzile sahip.

Şu ara sosyal medyada da görünür hale gelen Kenguru, araca ihtiyacı olanlar için daha erişilebilir hale getirilmeye çalışılıyor. Tekerlekli sandalyedeki dezavantajlı grubun tek başına arabayla seyahat etmesini sağlayan bu teknoloji özelde hayat değiştiren cinsten. Kenguru Inc’in kurucusu Stacy Zoern, “Kenguru insanlara bağımsızlık veriyor, bu da engelli olmayanların hafife aldığı bir şey. Bu bağımsızlık, yaşam kalitesi için kesinlikle gereklidir.”

Bir Kenguru, 25 bin dolara yani yaklaşık 205 bin Türk lirasına denk gelir. Aslında birkaç yıldır satışta olan arabanın eski bir tanıtımına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Umarız hem benzerlerini hem kendisini Türkiye’de de görmek mümkün olur. 

YORUMLAR