Teknoloji Liderleri Apple, Facebook, Google ve Microsoft’un Devasa Kârları

Teknoloji devi firmaların ilk çeyreklik kısımda gelirlerini ve net karlarını yükselttiği haberleri gelmeye başlıyor. İlk çeyrek rakamları oldukça şaşırtıcı.

apple, microsoft, facebook, twitter
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerikalı teknoloji devi isimlerin gelirlerindeki yükseliş tüm dikkatlerin şirketlere yönelmesine yol açtı. E-ticaret devi Amazon geliri bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla %44 artarak 108.5 milyar dolar oldu. Şirket tarafından gelen açıklamalara göre Amazon’un bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelirle birlikte net satışlar da arttı. Net satışlar 75.5 milyar dolar olarak belirlendi.

Amazon’un net karının bu dönemde 8.1 milyar dolara yükseldiği de söyleniyor. E-ticaret devi Amazon’un yılın ilk çeyreğinde 5.01 dolar olan hisse başı karı ise yılın aynı sürecinde 15.79 dolara yükseldi.

Sosyal paylaşım ağı Twitter da ilk çeyrek dönemde gelirini artırdığını açıkladı. Twitter’dan yapılan açıklamalara göre şirketin ilk çeyreğindeki geliri geçen yılın aynı sürecine kıyasla %28 arttı ve 1.04 milyar daha yükseldi. Şirketin geçen yıl aynı dönemki geliri 807.6 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Twitter, Apple ve Facebook Bilançoları da İlgi Çekici

Twitter, yılın ilk çeyreğinde ortalama aktif kullanıcı sayısını da artırdı ve yılın aynı dönemlerine göre %20 artışla 199 milyona yükseldi.

Amerikan teknoloji devi Apple ve Facebook da gelirini artıran isimler arasında yer alıyor. Apple’dan gelen açıklamalara göre ocak-mart döneminde geçen yıla kıyasla %54’lük bir artış elde edildi. Apple, net karını aynı dönemde yıllık %110.1 artırarak 23.6 milyar dolara çıktı.

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Facebook ise ilk çeyrekte geçen yıla göre %48 artış ile 26.2 milyar dolara yükselmeyi başardı. Facebook’un 2020 yılının ilk çeyreğinde 1.71 dolar olan hisse başı karı da 3.30 dolara çıktı.

Microsoft bilançoları da epey ilgi çekici. Microsoft’un yaptığı açıklamalara göre geçtiğimiz yıla göre şirkette %19’luk artış olduğu söyleniyor. Şirketin net karı aynı dönemlerde %44 artarak, 15.5 milyar dolara yükselmiş oldu.

Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet, geçtiğimiz yılın aynı zaman dilimine göre %34’lük artış elde ederek 55.3 milyar dolara yükseldi. Alphabet’in net karı ise %162 artışla 17.9 milyar dolar olarak açıklandı.

YORUMLAR