Telegram 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan Telegram, dünya genelinde 1 milyar indirmeye ulaşarak gündem oldu.

telegram indirme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp’ın kullanıcılara uyguladığı kısıtlamalardan sonra alternatif olarak ön plana çıkan Telegram uygulaması 1 milyar indirmeyi geride bıraktı. WhatsApp alternatifleri arasındaki Telegram için yapılan incelemelere göre en fazla indirilen ülkeler arasında Hindistan yer alıyor.

Telegram indirmelerinin ortalama %22’lik kısmı bu ülkeden geliyor. Hindistan’ı %10 ile Rusya ve %8 ile Endonezya takip ediyor.

telegram

Gelen yeni raporlara göre uygulamanın indirilme sayıları 2021 yılında bir hayli artmış durumda. Yılın ilk yarısında 214.8 defa indirildiği görülüyor. Geçen yılın dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman indirilme sayılarında %61’lik bir yükselme söz konusu.

WhatsApp Egemenliği Bitiyor mu?

Uygulamanın 1 milyar indirmeyi geçmiş olması 1 milyar aktif kullanıcı olduğu düşüncesini doğru çıkarmıyor. Yılın başlarında uygulamanın aktif kullanıcı sayısının kabaca 500 milyon civarında olduğu biliniyordu. Telegram kullanıcı sayısı WhatsApp’ın tartışmalı kullanım şartları sebebiyle daha sonra artmış olabilir.

Telegram bu ilgiye karşılık olarak yıl boyunca kendisini daima geliştirmeyi de sürdürdü. Yakın bir zamanda uygulama üzerinden grup görüntülü aramaları yapılmaya da başlamıştı. Aynı zamanda uygulamadan yararlananlar ekran paylaşımı yapabiliyordu.

1 milyar indirmeye ulaşabilmek bir uygulama için son derece önemli bir nokta. Genel olarak bakıldığında Telegram’ın bir sonraki hedefinin 3 milyar olduğu görülüyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları pazarında WhatsApp’ın kurduğu hakimiyetin Facebook’un yeni kararlarıyla birlikte belki de sona ereceği de düşünülüyor.

YORUMLAR