Telegram’ın Son Güncellemesindeki En İyi Özellikler

Telegram; yeni bir ödeme sistemi, planlanmış sesli sohbetler ve iki yeni web sürümü dahil olmak üzere birkaç yeni değişiklik içeren en son güncellemesini yayınlıyor.

iki web sürüm android animasyon
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp’ın ana rakibi Telegram, yeni güncellemesiyle hayli iddialı. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi şartının ardından Türkiye’deki tanınırlığı artan uygulama, yeni güncellemesiyle kullanıcı havuzunu genişletmeye çalışıyor. Pavel Durov’un kurduğu şirket, anlık mesajlaşma sektöründeki diğer rakiplerini geride bırakan Ödemeler/ Payment 2.0’ı duyurdu. Güncelleme, alıcılar ve satıcılar için yeni alışveriş özellikleri, gruplar için güncellenmiş sesli sohbet araçları, mobil cihazlarda yeni hareket kontrolleri ve daha fazlasını içeriyor.

Telegram’ın Son Yenilikleri

  1. Yeni Telegram Web 
  2. Ödemeler 2.0 
  3. Planlanmış Sesli Sohbetler
  4. Sesli Sohbetlerde Küçük Profiller
  5. Android için Doğrudan İndirme
  6. Yakınlaştırmak için Sıkıştırma
  7. Geliştirilmiş Video Oynatıcı
  8. Yeni Android Animasyonları

Yeni Telegram Web

Telegram, iki yeni web sürümünü duyurdu. Bunlar aslında nisan ayının başlarında hizmete başladı ancak resmi duyurusu bu güncelleme ile birlikte geldi. İki ayrı web sürümünün aynı anda yayına girmesinin sebebi, basitleştirilmiş web deneyimi için başlattıkları yarışmanın finalistlerini beğenmiş olmaları. Bu sebeple her ikisini de kazanan olarak seçtiler. 

Sürüm K ve sürüm Z olarak adlandırılan bu siteler aslında mevcut web sitesinin yerini almıyor. Yani artık aralarından seçim yapabileceğiniz üç web sürümü var. Ana Telegram web’den ayrılan yönleri daha basit bir arayüze sahip olmaları. Dolayısıyla nispeten daha az özelliğe sahipler. Yine de görünüşleri daha güzel. 

Ödemeler 2.0 

Ödemeler 2.0, Telegram’ın 2017’de uyguladığı ödeme sistemine yönelik bir iyileştirmedir. Kullanıcıların işletmeyle doğrudan iletişime geçmesi ve ödemeyi uygulamadan çıkmadan yapması mantığına dayanıyor. Ne alacağımıza karar verdikten sonra, sekiz entegre ödeme sağlayıcısı sayesinde ödemeyi kredi kartınızla yapabilirsiniz. Artık kredi kartı bilgilerini doğrudan Telegram’a girmek zorunda kalmayacaksınız. Stripe, sürece entegre edilecek olan güvenli sağlayıcılardan biridir. Ayrıca sevdiğiniz sanatçılara ya da gruplara bağış yapabilirsiniz. Aynı şekilde  mağazalara teslimatta yardımcı olmak istiyorsanız süreç sırasında bir bahşiş ekleme seçeneği de var. 

En dikkat çekici olan ise her şeye rağmen Telegram’ın bu ödemelerle komisyon almayacağını açıklaması. Telegram müşteri ile satıcıyı birbirine bağlayacak bir aracı olacak, ancak oradan işin geri kalanı ödeme sağlayıcısında olacak.

Planlanmış Sesli Sohbetler

Bu yeniliğin yanı sıra Telegram, istediğimiz tarih ve saatte başlatmamıza olanak tanıyan planlanmış sesli sohbetler de başlattı. Geri sayım bittiğinde sohbetin “Şimdi başla” seçeneğine tıkladığınızda görüşme başlayacak. Kişisel sohbetlerde bu şekilde kullanabileceğiniz özellik aslında kanal ve grupların da tıpkı YouTube’daki videoların planlanması gibi zamanlama kurabileceği anlamına geliyor. YouTube’da bir videonun yayınlanması veya galasında olabileceği gibi, bir kanalın veya grubun yöneticileri bu sesli sohbetleri oluşturabilir. 

Sesli Sohbetlerde Küçük Profiller 

Mobil kullanıcılar artık sesli sohbet sırasında profil resimlerini ve biyografilerini görüntülemek için başka bir kullanıcıya dokunabilir. Sesli sohbetten çıkmadan bilgilerinizi düzenlemek için kendi profilinize de dokunabilirsiniz. 

Android için Doğrudan İndirme

Android uygulaması artık doğrudan Telegram web sitesinden indirebilirsiniz. Böylece son sürüme sahip olabilirsiniz ve güncellemeleri takip etmek zorunda kalmazsınız. 

Yakınlaştırmak için Sıkıştırma 

Telegram, artık sohbet görünümündeyken, medya görüntüleyiciye geçmeden bir görüntüyü parmaklarınızla “sıkıştırarak” fotoğrafları yakınlaştırmanıza izin veriyor.

 Geliştirilmiş Video Oynatıcı

 Bir videoyu izlerken, 10 saniye geri sarmak için ekranın sol tarafına veya 10 saniye ileri sarmak için sağ tarafa iki kez dokunmak mümkün. Aynı özelliği iOS cihazlarda ileri veya geri bölümüne uzun basarak da kullanabilirsiniz. 

Yeni Android Animasyonları

 Android kullanıcıları, uygulamayı kullanırken yeni, daha pürüzsüz arayüz animasyonları fark edeceklerdir.

YORUMLAR