Telegram ve Discord da Clubhouse’u Klonlama Modasına Katılıyor

Clubhouse ve Tiktok… Bu iki sosyal medya platformunu birer özellik olarak kopyalamayan kaç sosyal medya platformu kaldı? İşte iki şirket daha Clubhouse’u klonluyor.

discord ve telegram kullanıcı tabanlarını genişletecek
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinin ardından  en büyük rakibi Telegram, art arda yeniliklerini sunmaya başlamıştı. WhatsApp’ın ayağının takılması onda kendini daha çok gösterme isteği yaratmış gibi görünüyor. Piyasadaki varlığını ve geri kalmak istemediğini işaret eden son hamlesi ise birkaç ayın meşhur ses temelli sosyal medya platformu Clubhouse’u klonlayacak olmasının açığa çıkması.

WABetaInfo tweeti

WABetaInfo tarafından atılan tweete göre Telegram da sesli sohbet özelliği sunmaya hazırlanıyor. Bu sesli sohbetlerin büyük sohbetleri destekleyeceği de düşünülüyor.  Kullanıcı tabanını genişletmek için bu yöntemi de deneyecek olan uygulamanın başarılı olup olmayacağını birlikte göreceğiz.

Telegram özelinde yeni güncelleme, grupta aktif bir sesli sohbet etkinleştirildi ise, en üstte o anda kimin konuştuğunu gösteren belirli bir etiket şeklinde görünecek. Sesli sohbete katıldıktan sonra, uygulamaya da normal şekilde erişmeye devam edebileceksiniz. Mikrofon ayarları, istediğiniz zaman sesi kapatmanıza veya açmanıza izin vermek için ekranda görünecek. Telegram’ın sesli sohbetlerinin binlerce insanı destekleyebileceği söyleniyor.

Discord’un Clubhouse Benzeri Özelliği: Sahne Kanalı

Reddit’ten bir kullanıcının paylaştığı bilgilere göre popüler sesli sohbet uygulaması Discord da Clubhouse benzeri bir özellik üzerinde çalışıyor. Discord’u benzeri iletişim uygulamalarından ayıran özelliği bu zaman dek sesli mesajlaşabilme yönüydü. Şimdi kendisine paralel bir uygulamadan esinlenecek olması ilginç. 

Discord'a Sahne Kanalı

Reddit kullanıcısının eklediği ekran görüntüsüne bakılırsa metin, ses ve duyuru kanallarına “Sahne Kanalı”nı ilave edecek.  Herkesin erişimine açık olacak bu “Sahne Kanalı”nda yalnızca belirli kişiler konuşabilecek ve diğer katılımcılar konuşabilmek tıpkı Clubhouse’da olduğu gibi moderatörden“söz hakkı” talep edecekler. Bu güncel özelliğin kısa bir süre sonra Discord’a ekleneceği söyleniyor.

Telegram ve Discord’dan dan önce Twitter ve Instagram da Clubhouse benzeri özelliklerini duyurmuştu. Twitter’ın Spaces’ı nisan ayının başında hizmete sunulacakken Instagram’ın “Canlı Odalar”ı halihazırda kullanılabiliyor. Clubhouse, iOS kullanıcıları için yalnızca davetli bir uygulama olduğundan, şu anda Clubhouse’a erişimi olmayan Android kullanıcıları bu gibi alternatifleri kullanabilir.

YORUMLAR