Tesla, Bitcoin’e 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Elektrikli otomobil üretici Tesla, 1.5 milyar dolar yatırım yaptığı kripto para birimi Bitcoin’i ödeme yöntemlerinden biri olarak kabul etmeyi planladıklarını duyurdu.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Otomobil şirketi, bu operasyonun nakit getirileri çeşitlendirmesi için bir esneklik yaratmak adına yapıldığını ifade etti. Yeni yatırım politikalarının bir parçası olarak bu şekilde, belirli bir naktin alternatif rezervlere yatırılabileceğini ekledi. Tesla, ürünleri karşılığında Bitcoin cinsinden kripto para ile ödemeyi de kabul etmeye başlayacaklarını söyledi. Böylece, Bitcoin’i ödeme olarak kabul eden ilk büyük otomobil üreticisi olacak gibi görünüyor. 

Tesla’nın duyurusunun ardından Bitcoin fiyatları yine zirveye ulaştı ve 44.200 dolara ulaştı. Hem Tesla gibi kurumsal hem de perakende alıcılardan gelen talep arttıkça kripto para biriminin değeri de yıl boyunca kademeli olarak artacaktır. Yine de ocak ayında olduğu gibi ani düşüşler de aralıklarla devam edebilir. Bitcoin, yakın zamanda yine Elon Musk’ın dijital para almaya teşvik eden Twitter paylaşımları ile yükselmişti. Hatta Musk, Twitter biyografisine #bitcoin tabelasını eklemişti. Desteği bununla da sınırlı kalmamış, Clubhouse sohbetinde de “Bu noktada, Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum ve ben de bir Bitcoin destekçisiyim.” demişti. Aslında son yatırım hamlesi de önceki davranışlarını pekiştirir nitelikte. Bu atılımlar ancak bir yatırım ve ödeme alternatifi ile sonuçlanabilirdi.

Bitcoin yatırımı ve ödeme şeklindeki güncelleme hakkındaki konuşmaları Tesla’nın Model S arabasının yenilenmiş modelinin duyurulması takip etti. Yenilenen araba mart ayında, güncel tasarım ve yeni iç mekanıyla satışa sunulacak. 

YORUMLAR