Tesla, İnsansı Robotu “Tesla Bot”u Tanıttı

Tesla CEO’su Elon Musk, insansı robot Tesla Bot’un üretildiğini duyurdu. Prototipi gelecek yıl görebiliriz.

tesla insansı robot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elon Musk,  Tesla’nın AI Day etkinliğinde yapay zeka ile çalışan dost canlısı bir insansı robot olan Tesla Bot’u tanıttı. 57 kg ağırlığında ve 172 cm’nin biraz üzerinde boya sahip olan Bot, 8 km/s hızla hareket edecek. Musk’un gösterimi sırasında robot kıyafetleri içinde bir dansçı yer aldı. Projenin işlevsel bir versiyonu ortaya çıkmasa da görünüşü dahi insanları heyecanlandırmaya yetti. Robot yardımcılara ve ekip arkadaşlarına sahip olma fikri çok uzun zamandır hayal ediliyor. 

Tesla Bot,  “hafif malzemelerden” inşa edilecek ve otopilot kameralarla donatılacak. Musk tanıtım sırasında, “Dostça davranmayı ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmeyi amaçlıyor” diye espri yaptı. Ünlü girişimci, yapay zekayı”bir medeniyet olarak karşı karşıya olduğumuz en büyük risk” olarak tanımlamasına rağmen insanların Tesla Bot’u kolayca zararsız hale getirebileceklerini ve hatta market alışverişi, araba tamiri gibi rutin görevleri ortadan kaldırmak için programlayabileceklerini belirtti. Yapmaya çalıştıkları projenin,  insanların sevdiği ve faydalı bir yapay zeka geliştirmek üzerine olduğunun altını çizdi.  Ayrıca Tesla Bot insansı robot prototipini gelecek yıl piyasaya süreceğini söyledi.

Musk, işgücü sıkıntısına değinerek robotun “ekonomi için derin etkileri” olacağını söyledi. Süper pahalı olmamasının da önemli olduğunu ekledi. 

Gelen tepkiler ise her zamanki gibi zıt görüşler halinde. Bir taraf heyecanlı ve umutlu görünse de daha büyük bir kitle insansı robotların bizim rutin işlerimiz için programlanmasının çok daha uzun süreceğini söylüyor. 

Arka Arkaya Tesla Açıklamaları

Perşembe günü düzenlenen etkinlikte Tesla, otomatik sürüş sistemini geliştirmeye yardımcı olmak için yüksek hızlı bilgisayarı Dojo için kendi bünyesinde tasarladığı çipleri de tanıttı. Musk, Dojo’nun gelecek yıl faaliyete geçeceğini söyledi.

Tesla, Temmuz ayında, piyasaya çıkması için bir zaman vermeden, merakla beklenen Cybertruck’ın bu yılki lansmanını ertelemişti. Aynı etkinlikte, otonom kamyonet için yeni donanımlar geliştireceklerini belirtti. 

İlgililer için Tesla Bot’un tanıtım görüntülerini haber sonuna ekliyoruz.

YORUMLAR