Tesla Hisselerinin %20 Yükselişi Elon Musk’a 25 Milyar Dolar Kazandırdı

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, teknoloji hisseleriyle sadece 2 günde servetine 25 milyar dolar daha ekledi.

tesla hisseleri elon musk iki günde 25 milyar dolar kazandırdı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ünlü girişimci Elon Musk, son Bitcoin yatırımıyla yıllık kazancını bir ay gibi kısa bir sürede elde etmişti. Geçtiğimiz günlerdeyse Tesla’nın hisselerindeki düşüşle bir hafta 27 milyar dolar kaybetmişti. Bu hafta ise her girişimcilik gününde olduğu gibi, inişli çıkışlı grafiğin yükselen paydasında kendini buldu.  Tesla hisseleri %20 oranında yükselişe geçince Musk, kaybettiği parayı iki günde geri topladı. Uzun süre sonra gelen en büyük sıçrama olan bu gelişme ona 25 milyar dolar kazandırdı. Böylece Musk’ın serveti de Bezos ile yarışan seviyesini korudu. Amazon’un hisselerinin %3,8’de kalmasıyla 6 milyar dolar kazanan Jeff Bezos’un serveti toplam 179,9 milyar dolara ulaştı. Musk onu, 174,1 milyar dolarlık net servetiyle takip etti. 

Peki bu durumun yaşanmasının sebebi ne? Tesla’nın ve diğer birçok teknoloji firmasının tahvil getirileri şubat ortasında yükselişe geçmişti. Dolayısıyla yatırımcılar da yönlerini değiştirmişti. Yatırımcılar ilgilerini kesince bu kez düşen tahviller kıymetli hala geldi. Yeniden hisse senetlerine dönen yatırımcılar da Tesla ve diğer teknoloji şirketlerinin hisselerini yükseltmiş oldu.

Aynı zamanda Bitcoin yatırımcısı olan Tesla’nın bu yükselişten çift yönlü etkilenmesi ve Jeff Bezos’u tahtından etmesi bekleniyor. 

YORUMLAR